لینک های دسترسی

تلاشها به افزایش مشارکت زنان در انتخابات افغانستان


تلاش ها برای مشارکت زنان در انتخابات افغانستان
به منظور دسترسی و مشارکت بیشتر زنان در انتخابات سال آینده یک پروزه تازه به مرحله اجرا گذاشته شد. این پروژه از سوی بنیاد آسیایی و حکومت بریتانیا تمویل می شود.

مارک ایزید، رئیس بنیاد آسیایی به روز چهارشنبه در مراسم افتتاح این پروژه در کابل گفت، افزایش مشارکت زنان در پروسه های سیاسی مانند انتخابات، ارتقأ ظرفیت زنان و دادن آگاهی به زنان در مورد انتخابات یکی از اهداف این پروژه است.

مارک ایزید می گوید در چهارچوب این پروژه مراکز آموزشی در تمام نقاط افغانستان ایجاد می شود تا برای زنان از این طریق در مورد انتخابات آگاهی داده شود.

آقای ایزید همچنان می گوید برای چهارصد زن که در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۱۵ نامزد خواهند بود از قبل در چوکات این برنامه آموزش داده می شوند.

ایزید گفت:
"این برنامه دو هدف را دنبال میکند، اول ارتقاع ظرفیت زنان دادگاه، کاندیدان پارلمانی و شوراهای ولایتی و نامزدان انتخابات ریاست جمهوری، هدف دومی ما حمایت از گفتگوهای رسمی و غیر رسمی است که نگرانی های زنان در سراسر کشور را مشخص میکند، زنان چه فکر میکنند و چه کمبود دارند، بلاخره در این پروگرام با مردانی که کاندید انتخابات ریاست جمهوری می باشند کار می شود تا زنان را درک کنند، صدای خواهران، مادران و دختران ما را بشنوند."

مسوولین کمیسیون مستقل انتخابات از تطبیق این پروژه استقبال می کنند و می گویند بدون مشارکت وسیع زنان در انتخابات، مشروعیت انتخابات زیر سوال می رود.

از سوی دیگر، یوسف نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات از زنان افغان خواست تا در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

آقای نورستانی گفت: "ما امیدوار استیم که با برنامه ریزی دقیق و عملی این پروژه در فرجام بتواند آگاهی های لازم را به زنان فراهم سازد، از تمام زنان کشور خود نیز میخواهم که با درک رسالت ملی و تاریخی با رای خود شان آینده خود را تضمئین کنند."

یوسف نورستانی در عین حال تایید می کند که تهدیدات امنیتی یکی از چالش های اساسی در راه انتخابات است اما او میگوید این موضوع را با نهادهای امنیتی در میان کذاشته اند و امیدوار اند که این مشکل برطرف گردد.

زنان نواحی دور دست

از سوی دیگر، مقامات وزارت امور زنان می گویند موانع مختلف باعث می شود که بخشی از زنان افغان بخصوص زنانی که در مناطق دوردست و ولسوالی ها زنده گی دارند در انتخابات شرکت نکنند.

مژگان مصطفوی معین مسلکی وزارت امور زنان در این مورد می گوید: "محدود بودن فرصت های آموزشی و کم بودن دانش سیاسی بخصوص در قریه ها و ولسوالی های دور دست، محدودیت های خانواده گی، اجتماعی و فرهنگی در جامعه، تفکر اجتماعی و مردانه پنداشتن شرکت در انتخابات و مسایل سیاسی و کمبود امنیت لازم در برخی از مناطق کشور."

خانم مصطفوی می گوید برای تقویت حضور زنان در پروسه انتخابات و مشارکت آنان در سایر پروسه های اجتماعی، فرهنگی و سیاسی باید بودیجه کافی در نظر گرفته شود، پروگرام های تشویقی راه اندازی شود، فضای امن ایجاد گردد، از حضور زنان و استخدام زنان در پروسه های انتخابات حمایت شود، مصوونیت کاندیدان زن در انتخابات تضمئین شود تا زنان بتوانند طوری که لازم است در انتخابات سهیم شوند.

زنان افغان همچنان از کمرنگ بودن حضور زنان در پروسه ثبت نام رای دهنده گان ابراز نگرانی میکنند و میگویند عوامل یاد شده باعث شده که زنان در اکثریت موارد نتوانند کارت های رای دهی را دریافت کنند.

به اساس معلومات کمیسیون مستقل انتخابات از مجموع بیش از ششصد هزار افرادی که تا اکنون در پروسه ثبت نام رای دهنده گان ثبت نام کرده اند یکصد و پنجاه هزار تن آن را زنان تشکیل داده است.
XS
SM
MD
LG