لینک های دسترسی

Breaking News

متقی: جامعه جهانی ساختارهای موازی برای افغانستان ایجاد نکند


امیرخان متقی، سرپرست وزارت خارجه حکومت طالبان در دیدار با روزا اوتنبایووا، نماینده ویژه منشی عمومی سازمان ملل متحد و رییس دفتر هیات معاونت این سازمان برای افغانستان، از جامعه جهانی خواست که از ایجاد ساختارهای موازی برای افغانستان خودداری کنند.

احمد ضیا تکل، معاون سخنگوی وزارت خارجه حکومت طالبان، ناوقت روز یکشنبه ۲۶ نومبر (پنجم قوس) با فرستادن پیامی به رسانه‌ها گفت که متقی در دیدار با اوتنبایووا تاکید کرده است که جامعه جهانی باید با افغانستان تعامل داشته باشد.

تکل افزود: "متقی گفت که افغانستان یگانه آدرس مشروع و باصلاحیت برای هر نوع بحث روی قضایای بین‌الدولی می‌باشد، لهذا کشورهای و سازمان‌ها باید از آدرس‌های پذیرفته‌شده و رسمی خویش با افغانستان تعامل کند و به‌جای ایجاد میکانیزم‌های موازی و اضافی، میکانیزم‌های موجود خویش را در افغانستان تقویت کنند".

همچنان متقی در این دیدار با اشاره به آنچه "پایان جنگ در افغانستان" خواند، از سازمان ملل متحد و جامعهٔ جهانی خواست تا "دستاوردهای" حکومت طالبان را در بخش‌های امنیت، اقتصاد، حکومت‌داری، مبارزه با مواد مخدر و سایر بخش‌ها تشویق و از آن حمایت کنند.

سرپرست وزارت خارجۀ حکومت طالبان تاکید کرده است که سازمان ملل متحد و جامعه جهانی باید بر حل مسایل حاد از جمله تحریم‌های اقتصادی، سرمایۀ منجمد شدۀ افغانستان و خودکفایی این کشور تمرکز کنند.

دفتر هیات معاونت ملل متحد نیز با نشر پیامی در شبکۀ اجتماعی ایکس نگاشته است که رییس این اداره و مارکس پوتزل، معاون وی در دیدار با امیرخان متقی در مورد نیازهای عودت‌کنندگان افغان، گزارش هماهنگ‌کننده و بازرس ویژه این سازمان دربارۀ وضعیت افغانستان و نیاز به تضمین حقوق زنان و دختران، از جمله دسترسی کامل آنها به تحصیل و کار، گفتگو کردند.

این در حالی است که پیش از این برخی رسانه‌های محلی گزارش داده بودند که حکومت طالبان با گزارش سینیرلی اوغلو، مخالفت کرده است.

فریدون هادی سینیرلی اوغلو در اپریل سال روان میلادی از سوی انتونیو گوتیرش، منشی عمومی سازمان ملل متحد به عنوان هماهنگ‌کننده و بازرس ویژه این سازمان در امور افغانستان گماشته شد.

سینیرلی اوغلو در گزارش خود به سازمان ملل متحد، به تعیین نماینده ویژه برای افغانستان، آغاز گفتگوهای صلح، حکومت فراگیر و بر مشارکت زنان در نهادهای افغانستان تاکید کرده است.

گروه

XS
SM
MD
LG