لینک های دسترسی

Breaking News

گیرماندن چهار هزار زایر افغان در مرز میان سوریه و عراق


هزاران زایر افغان که عازم زیارت کربلا بودند، در سوریه گیر مانده و از ورود آنها به عراق ممانعت به عمل آمده است. هماهنگ کنندگان سفر این زایرین می گویند که مقامات عراقی بنا بر ملحوظات امنیتی مانع ورود آنان به آن کشور شده اند، اما وزارت خارجۀ افغانستان این ادعا را رد می کند.

هزاران تن از زایرین شیعۀ افغان که به هدف زیارت کربلا و سایر شهر های مذهبی، عازم عراق بودند از هفته ها به اینسو در مرز میان سوریه و عراق گیر مانده و از ورود آنان جلوگیری صورت گرفته است.

حاجی فدا محمد شیرزاد، مسوول شرکت میلاد المهدی که سفر گروهی از این زایرین را ترتیب و تنظیم می کند، به رادیو آشنا، صدای امریکا گفت که حکومت عراق بنا بر معاذیر امنیتی از ورود آنها به آن کشور جلوگیری کرده است.

آقای شیرزاد اضافه می کند که تا حال چندین بار با وزارت خارجۀ افغانستان و سفارت آن کشور در عراق به تماس شده اند، اما تا کنون برای رفع مشکل زایرین هیچ اقدامی صورت نگرفته است.

وزارت خارجه افغانستان گزارش گیرماندن حدود چهارهزار شهروند افغان در سوریه را تایید میکند.

جانان موسی زی، سخنگوی این وزارت می گوید که کدام مشکل امنیتی در کار نبوده و یگانه دلیل ممانعت از ورود زایرین افغان به عراق نا هماهنگی در اخذ ویزا و ترتیبات سفر آنها می باشد.او اضافه کرد که به زودی هیئتی متشکل از ادارات ذیربط افغانستان برای حل این مشکل به منطقه اعزام خواهد شد.

در حالیکه سوریه خود دستخوش بحران شدید امنیتی است، زایرین گیرمانده از وضعیت نا به سامان معیشتی، امنیتی و صحی شاکی اند.

عبدالله افضلی یکی از اعضای کاروان زایرین می گوید که از شماری از اعضای کاروان های زایرین پول و اندوختۀ خود را تمام کرده و هیچ چیزی برای معیشت ندارند. او اضافه می کند که تا کنون یک تن از این زایرین در گذشته است و عدۀ دیگری که مصارف خود را تمام کرده اند، دست به گدایی زده اند.

پس از فروپاشی رژیم صدام حسین، دیکتاتور سابق عراق و رویکار آمدن حکومت جدید، مرز های آن کشور به روی زایرین شیعه باز شد. شهروندان شیعه مذهب افغان نیز همه ساله پس از پشت سر گذاشتن مرز های چندین کشور به شهر های مذهبی عراق سفر کرده و آرامگاه امامان و امام زادگان را زیارت می کنند.

XS
SM
MD
LG