لینک های دسترسی

Breaking News

افراد مسلح عطا محمد نور، پس از درگیری، آصف مهمند را با خود بردند


آصف مهمند، عضو شورای ولایتی بلخ
آصف مهمند، عضو شورای ولایتی بلخ

افراد مسلح وابسته به عطا محمد نور، والی بلخ، پس از زد و خورد مسلحانه در میدان هوایی شهر مزارشریف، محمد آصف مهمند، عضو شورای ولایتی آن ولایت را با خود برده اند.

سید کمال سادات، فرماندۀ امنیۀ بلخ به صدای امریکا با تایید این خبر گفت که در درگیری، "تعدادی از افراد کشته و مجروح شده است که در میان مجروحین یک پولیس نیز شامل است".

فرماندۀ امنیۀ بلخ تاکید کرد که تلاش وی "به عنوان فرماندۀ امنیۀ ولایت این بود تا به دستور ویس برمک، سرپرست وزارت داخله و جنرال مراد علی مراد، معین امنیتی آن وزارت، آقای مهمند را دوباره به کابل اعزام کند؛ اما، افراد مسلح مربوط والی ولایت پس از درگیری وکیل شورای ولایتی را با خود برده و اکنون در سارنوالی امنیت ملی تسلیم داده شده است".

جنرال سادات گفت که تاهنوز در این باره با والی ولایت صحبت نکرده و قرار است موضوع را صبح روز سه شنبه پیگیری کند.

please wait

No media source currently available

0:00 0:01:31 0:00

در این حال، عطا محمد نور، والی بلخ در صفحۀ رسمی فیسبوک خود با هشدار به حنیف اتمر، مشاور شورای امنیت ملی و معصوم ستانکزی، رئیس امنیت ملی افغانستان، نگاشته است "با طرح پروژه های توطيه آميز، بلخ را كه از امنيت و آرامش نسبی برخوردار است، نا آرام نسازيد".

از جانب دیگر خبرنگاران و افراد وابسته به عطا محمد نور در صفحات رسانه های اجتماعی خود نگاشته اند که آصف مهمند توسط پولیس بازداشت شده است.

طاهر قادری، یکی از دستیاران آقای نور در صفحۀ رسمی تویتر خود نگاشته است "مقامات امنیتی بلخ، پس از چندین ساعت مقاومت، محمد آصف مهمند را که به فساد متهم است، بازداشت کردند".

آقای قادری، در صفحۀ تویتر خود از مجروح شدن "چهار پولیس در درگیری با افراد مسلح غیر مسوول" خبر داده است.

اما، فرماندۀ امنیۀ ولایت بلخ در صحبت با رادیوآشنا گفت "حکم بازداشت آصف مهمند نزد وی وجود ندارد و وی تلاش می کرد تا این عضو شورای ولایتی را دوباره به کابل اعزام کند."

گل رحمان همدرد، پسر جمعه خان همدرد، یکی از فرماندهان حزب اسلامی افغانستان نیز در تماسی با صدای امریکا گفت "افراد ملبس با لباس پلنگی، پس از نیم ساعت درگیری آصف مهمند عضو شورای ولایتی بلخ را با خود بردند".

به گفتۀ آقای همدرد در درگیری افراد مسلح مربوط به عطا محمد نور، والی بلخ با محافظین آقای مهمند، یک نفر کشته و سه تن دیگر مجروح شده است.

محمد آصف مهمند، عضو شورای ولایتی بلخ، ساعاتی قبل به صدای امریکا گفت که در محاصرۀ افراد مربوط به آقای نور در میدان هوایی شهر مزار شریف گیر مانده و نمی تواند بیرون برود.

این عضو شورای ولایتی، دلیل ممانعت ورود وی به شهر مزارشریف را "انتقادات شدید وی از والی بلخ و افشا دوسیه های فساد اداری آقای نور " عنوان کرده بود.

آقای مهمند یکی از منتقدان سرسخت عطا محمد نور بوده و بار بار در صحبت با رسانه ها، آقای نور را به فساد و زور گویی متهم کرده است.

XS
SM
MD
LG