لینک های دسترسی

Breaking News

عبدالله: لویه جرگۀ تعدیل قانون اساسی برگزار شود


آقای عبدالله گفت که برخی عناصر در پی سقوط نظام در افغانستان اند.

رئیس اجرائیۀ حکومت افغانستان با اطمینان کامل گفت که انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی و همچنان لویه جرگه به خاطر عملی شدن توافقات رهبران حکومت وحدت ملی به صورت حتمی برگزار خواهد شد.

عبدالله عبدالله روز چهارشنبه در نشستی با نهادهای جامعۀ مدنی گفت که هیچ نوع مجلسی تحت نام لویه جرگه که در قانون اساسی پیش بینی نشده باشد در افغانستان دایر نخواند شد.

آقای عبدالله گفت "کار کمیسیون اصلاحات انتخاباتی با کندی و ناوقت شروع شد اما کار شان با جدید ادامه دارد و انتخابات پارلمانی حتمی است. او افزود که در این کشور،‌ این کار صورت می گیرد."

بر اساس توافقنامۀ تشکیل حکومت وحدت ملی، باید در جریان دوسال پس از تشکیل حکومت، لویه جرگه به خاطر تعدیل قانون اساسی و تغییر نظام دایر گردد. همچنان در این لویه جرگه در مورد تغییر مقام رهبری ریاست اجرائیه تصمیم اتخاذ خواهد شد.

آقای عبدالله می گوید که بدیل برگزار نشدن انتخابات، ناآرامی مطلق است.
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:23 0:00

آقای عبدالله همچنان در بحث با اعضای نهاد های جامعه مدنی گفت که بر علاوه مخالفان مسلح دولت که مصروف جنگ اند، سیاست مدارانی نیز در افغانستان وجود دارند که به خاطر امتیاز طلبی در پی براندازی نظام استند. او گفت که بدیل براندازی نظام در افغانستان، ناآرامی مطلق در کشور است.

از سوی دیگر مسوولان نهاد های ناظر بر انتخابات در افغانستان، برگزاری انتخابات در این کشور را برای ادامه حیات دموکراسی و تامین امنیت یگانه راه می دانند و می گویند که افغانستان به جز رفتن به سوی انتخابات گزینه دیگر ندارد.

شماری از نهاد های جامعۀ مدنی با ابراز نگرانی از مصلحت گرایی در زمینۀ برگزاری انتخابات هشدار داده می گویند که هنوز هم اقدام جدی به خاطر برگزار انتخابات اتخاذ نشده است.

محمد نعیم ایوب زاده رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان در صحبت با صدای امریکا گفت که انتخابات یگانه گزینه برای افغانستان است، اما او هراس دارد که مبادا مصلحت گرایی ها و سنگ اندازی عوامل بیرون از حکومت، مانع برگزاری انتخابات شود.

رئیس بنیاد انتخابات شفاف افغانستان گفت که علاقمندی برای برگزاری انتخابات کم شده و گام های جدی از سوی حکومت در این زمینه برداشته نشده است. او از کمیتۀ گزینش خواست تا هرچه زودتر کار خود را به خاطر انتخاب کمیشنران جدید کمیسیون مستقل انتخابات آغاز کند.

آقای ایوب زاده می گوید که هم اکنون برای حاکم ساختن مصلحت های شخصی در زمینۀ برگزاری انتخابات، تلاش می شود که اوضاع امنیتی وخیم نشان داده شود.

این در حالی است که برگزاری انتخابات پارلمانی و شوراهای ولسوالی افغانستان که قرار بود در اوایل سال روان برگزار شود، به دلایل متعدد از جمله امکانات محدود مالی تا کنون به تاخیر افتاده است.

XS
SM
MD
LG