لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی از بابت انتقال کودکان افغان به "مراکز تروریستی پاکستان"


اطفال افغان، به شکل غیرقانونی، به مدارس خصوصی پاکستان منتقل میشوند تا نسل جدیدی در مسیر مشخص و به رسم طالبان، تربیه شود. یک مقام افغان که مسؤولیت مبارزه با دهشت افگنی را دارد، با ذکر این مطلب به آژانس خبررسانی اسوشیتد پرس گفته که استخبارات افغانستان، ۲۶ مدرسه را در پاکستان شناسایی کرده است که مظنون به آموزشدهی نوجوانان و تربیۀ انتحار کنندگان اند.

پاکستان همواره ادعا ها در مورد موجودیت چنین مدارس در خاک آن کشور را رد کرده است.

محمد نصیر چندین هفته را برای آمادگی رفتن پسر، برادرزاده و چند پسر دیگر از ولسوالی اندر، ولایت غزنی، برای آموختن قرآن به شهر کویته پاکستان سپری کرد. او تصمیم گرفت که آنها را برای آموزش دور از منطقه اش بفرستد، زیرا درجای که زندگی میکردند فاقد امکانات تعلیم و تربیۀ اطفال است.

عبدالبصیر، برادرزادۀ دوازده سالۀ محمد نصیر، میگوید که پولیس با متوقف ساختن آنان در راه، پرسیده بود که مقصد شان کجاست؟ و وقتی به آنها گفته شده که "ما برای درس به کویته میرویم"، پولیس گفت که "شما به درس نه، بلکه برای آن میروید که حمله کنندۀ انتحاری شوید".

نصیر پسرش را با ۲۶ طفل دیگر توسط یک موتر بدون جواز سیر، با تغییر لباس همراه با مقداری پول به کسانی که فرزندش را صرف انتقال میدادند، به پاکستان فرستاد.

در ماه جولای دو وسیله نقلیه توسط پولیس در ولایت غزنی در محدودۀ وسیعی از مناطق روستایی توقف داده شد که طالبان در آن جا مستقر اند.

پولیس آن را قاچاق اطفال میخواند و راننده های این وسایط را همراه با دو مرد دیگر به زندان فرستاد که این انتقال را سازماندهی کرده بودند .

اما والدین گفته اند که آنها میخواستند فرزندان خود را برای تحصیل و آموختن قرآن به پاکستان بفرستند.

آنها به سادگی نوجوانان خود را به کویته، مرکز ایالت بلوچستان که در نزدیک مرز با افغانستان قرار دارد، میفرستند.

با این حال مقامات ادعا می کنند اطفالی که به مدارس پاکستان منتقل می شوند، به منظور آموزش دهی یک نسل نو و دنبال کردن مسیرطالبان فرستاده میشوند.

محمد مصطفی مایار، قوماندان امنیۀ ولایت غزنی، میگوید که قاچاقبران میخواهند تحت پوشش درس های دینی، أطفال بیگناه أفغان را به "مراکز تروریستی آنسوی سرحد" انتقال دهند.

کویته که بسیاری از طالبان از مدرسه های آنجا فارغ شده اند، برای طالبان افغانستان حایز اهمیت است و نیز به عنوان پایگاه مرکزی شورای رهبری طالبان محسوب می شود.

XS
SM
MD
LG