لینک های دسترسی

Breaking News

کنفرانس اخلاق طبابت و مکلفیت های داکتران افغانستان


مقامات وزارت صحت عامه افغانستان میگویند که در کنفرانس ملی دو روزه که به روز یکشنبه در کابل آغاز شد، در رابطه به اخلاق طبابت و مکلفیت هایی که داکتران در این زمینه دارند، بحث های مفصلی صورت خواهد گرفت.

حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان، در هنگام افتتاح این کنفرانس گفت که نبود لابراتوار و متخصیصین در این زمینه از مشکلاتی جدی است که در بخش طبابت در افغانستان وجود دارد و از همین رو بیماران به خاطر تشخیص مجبور به رفتن به خارج از کشور می شوند.

آقای کرزی می گوید: "داکتر، [به طور]مطلق، وابسته به لابراتوار و تشخیص درست لابراتوار است، پس داکتر و لابراتوار و طبابت باید یک جای با هم به پیش برود، مشکل بزرگ کشور ما این است که لابراتوار ندارد، آنهایی که مجبور می شوند برای تداوی به پاکستان، هند ، ترکیه و یا جا های دیگر بروند، بخاطر نبود تشخیص درست لابراتوار است."

رئیس جمهور افغانستان گفت که با وجود تلاش هایی که برای انکشاف طب در افغانستان صورت گرفته اما پیشرفت در این زمینه به زمان نیاز دارد.

در حالی که رییس جمهور به مراقبت درست، برخورد مناسبت داکتران با مریضان و نظافت شفاخانه خصوصی و دولتی تاکید دارد همچنان می گوید گزارش هایی را دریافته کرده است که برخی از منسوبین امنیتی داکتران را مجبور می سازند که به مریضان شان اولویت داده و ارجحیت قایل شوند.


زورگویی نیروهای امنیتی

آقای کرزی در مورد گفت: "برای من یک گزارش از طرف آی سی آر سی هم رسیده، چند ماه پیش کلان آی سی آر سی پیش من آمد و گفت که نیروهای امنیتی تان مریض خود را آورده و به زور داخل می شوند و به زور بالای داکتر فشار می آورند که مریض ما را زودتر تداوی کنید."


حامد کرزی میگوید این موضوع را با مسوولین نهادهای امنیتی نیز در میان خواهند گذاشت تا به منسوبین امنیتی اجازه ندهند که با استفاده از وظیفه و زور، داکتران را مجبور بسازند که بین مریضان تفاوت و ارجحیت قایل شوند.

یک سرباز زخمی در شفاخانه نظامی ملی داوود در کابل
یک سرباز زخمی در شفاخانه نظامی ملی داوود در کابل
مقامات وزارت صحت عامه افغانستان میگویند در این کنفرانس متخصصین عرصه طب روی پنج موضوع مربوط به طبابت در افغانستان که بیشتر مربوط به مکلفیت های اخلاقی طبابت است بحث خواهند کرد.

ثریا دلیل وزیر صحت عامۀ افغانستان در مورد پنج اصل صحبت کرده گفت: "اصل اول، اعتماد بین مریض و کارمندان صحی است، اصل دوم، مسلک گرایی است. اصل سوم، رازداری و محرمیت است. چهارم، اصل احترام متقابل بین مریض، داکتران و پای وازان است و اصل پنجم، شریک ساختن مریض در تصمیم گیری در مورد خودش است."

این در حالیست که مسوولین کمیسیون صحت و تربیت بدنی ولسی جرگه میگویند اعضای این کمیسیون از اکثر شفاخانه های دولتی و شخصی نظارت کرده و مشکلاتی را دریافته اند که برای اصلاح آن به اقدمات جدی نیاز است.

شفاخانه شخصی و شفاخانه های عمومی

نقیب الله فایق رییس کمیسیون صحت، تربیت بدنی و جوانان ولسی جرگه که در هنگام افتتاح کنفرانس ملی طبابت حضور داشت برخی از مشکلات در شفاخانه های افغانستان را چنین بر شمرد.


او می گوید: "نظارت های ما بیان گر این واقعیت است که عده یی از داکتران ما به عوض این که در خدمت مریضان باشند مصروف فرستادن مریضان به معاینه خانه های شخصی شان اند، بعضی از شفاخانه های دولتی در کابل و ولایات انحصاری و فامیلی گردیده و تنها رئیس آن با گروپ خود حاکم آن شفاخانه است."

این ولسی جرگه افزود "روز گذشته یکی از هموطنان ما گفت مریض شان را که ایجاب بستر را میکرده به چندین شفاخانه برده اما هر بار برایش گفته شده که اینجا امکانات نیست باید به فلان شفاخانه خصوصی بستری شود."


کمیسیون صحت ولسی جرگه و همچنان وزارت تحصیلات عالی در این کنفرانس خواستار ایجاد یک شورا یا کمیسیون طبی، برای بلند بردن اخلاق طبی، بلندبردن اعتماد مردم نسبت به داکتران افغانستان و بهبود عرضه خدمات صحی شدند.
XS
SM
MD
LG