لینک های دسترسی

Breaking News

تفتیش آرای انتخابات بار دیگر به تاخیر افتاد


بحث ستاد های انتخاباتی هنوز هم جریان دارد

بر اساس توافقی که میان دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان در حضور جان کری وزیر خارجۀ ایالات متحده صورت گرفت، قرار بود که تفتیش صد در صد آرای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان روز یک شنبه آغاز شود.

اما مقامات کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می گویندکه به دلیل عدم حضور ناظرین بین المللی پروسۀ تفتیش بیش از هشت میلیون رای تا هنوز شروع نشده و شاید تا چند روز دیگر به تاخیر بیافتد.

در همین حال نظیف الله سالارزی، سخنگوی هیأت معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان یا یوناما در پاسخ به این نکته گفت که چنین برداشت درست نیست، زیرا به گفتۀ وی یوناما از جانب خود کدام ناظر توظیف نمی کند.

آقای سالارزی گفت که یوناما از انستیتیوت دیموکراتیک ملی یا NDI و اتحادیۀ اروپایی تقاضا کرده است تا ناظرین خود را به کابل بفرستند، اما تا کنون کدام پاسخ مثبت یا رد دریافت نکرده است.

این در حالی است که یک مقام امریکایی روز دو شنبه گفت که روند عملی تفتیش آرای انتخابات افغانستان روز یک شنبه – درست یک روز پس از توافق نامزدان – آغاز شده است.

تلاش های مثمر

این در حالی است که روز سه شنبه نمایندگان دو نامزد ریاست جمهوری برای دومین بار برای بحث در مورد پلان عملیاتی تفتیش آرا و معیارات این روند در دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با هم دیدار کردند.

به گفتۀ ستاد های انتخاباتی نامزدان، در این نشست که نمایندگان ملل متحد، آیساف و کمیسیون های انتخاباتی حضور داشتند روی معیارات متعدد توافق صورت گرفت و قرار شد که روز پنجشبه روند تفتیش عملاً در کابل آغاز شود.

فضل احمد معنوی، نمایندۀ ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله در صحبت با رادیو آشنا این دیدار را سازنده توصیف کرد و گفت که در کل بر ۱۶ معیار توافق شد که ۱۱ آن قبلاً از سوی کمیسیون مستقل انتخابات تصویب شده بود و ۵ معیار دیگر که هر دو نامزد در حضور وزیر خارجۀ ایالات متحده و نمایندۀ سازمان ملل متحد بر آن توافق کرده بودند.

داود سلطانزوی، نماینده تیم انتخاباتی اشرف غنی احمدزی نیز نشست امروز را مثبت ارزیابی کرد و گفت که معیارات توافق شده در برگیرندۀ چک لست ها و شیوۀ انتقال صندوق های آرا بود. او افزود که دو مورد دیگر نیز وجود دارد که روز چهار شنبه پیرامون آن بحث خواهد شد.

عبدالرحمان هوتکی، معاون کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان با خوشبینی و ارزیابی مثبت از این جلسه گفت که در مورد پلان عملیاتی، تفتیش و معیار های تفتیش توافق صورت گرفت، اما تصویب آن برای روز بعد موکول شد.

هر چند شرکت کنندگان جلسه همه ابراز خوشبینی کردند، اما موضوع مهم در این میان لایحۀ وظایف یا لایحۀ ابطال آرا یا به عبارت دیگر لایحه تفتیش است در نشست روز سه شنبه در مورد آن بحث جدی نشده است، مسئله یی که در واقع صلاحیت و اقتدار کمیشنران یا کمیسیون مستقل انتخابات را به چالش خواهد کشید.

  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.
XS
SM
MD
LG