لینک های دسترسی

Breaking News

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باوجود تهدیدات امنیتی برگزار شد


کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید سطح مشارکت رأیدهندگان به صورت تخمینی در ۲۵۹۷ مرکز در مجموع به یک میلیون و ۵۱ هزار و ۹۹۸ نفر میرسد، و شمار مشارکت در ۲۳۰۸ مرکز دیگر نیز بزودی اعلام خواهد شد.

روند رای‌دهی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان حوالی ساعت ۵ شام امروز شنبه ششم ماه میزان، در سراسر مراکز رای دهی، به گونۀ رسمی پایان یافت.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرد که از ۴۹۴۲ مرکز رای‌دهی، ۴۹۰۵ مرکز در سراسر افغانستان به روی رای‌دهندگان باز بود.

حبیب الرحمان ننگ، رییس دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در یک نشست مطبوعاتی گفت: " تیم عملیاتی ما به سرعت کار می کنند و همه تلاش می کنیم که ارقام رای‌دهندگان را جمع‌آوری کرده و به مردم افغانستان پیش‌کش کنیم".

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون انتخابات شام روز شنبه ۲۸ سپتمبر (۶ میزان) در نشستی به خبرنگاران در کابل گفت که با وجود تهدیدات امنیتی، این روند به گونۀ درست آن برگزار شد.

خانم نورستانی افزود که در برخی موارد مشکلات در روند رای‌دهی وجود داشته که قرار است توسط نهاد‌های انتخاباتی بررسی شوند.

محمد قاسم الیاسی، سخنگوی کمیسیون شکایات انتخاباتی افغانستان می گوید که در جریان روند انتخابات روز شنبه به تعداد ۱۸۶۹ شکایت ثبت کرده اند که در مقایسه با شکایات انتخابات پارلمانی، "اندک" می باشد.

آقای الیاسی برخی مشکلات تخنیکی و نبود نام افراد در فهرست رای دهندگان را تایید کرد و افزود که در چارچوب قانون رای ها را تفکیک خواهند کرد.

کمیسیون شکایات انتخاباتی گفته است که رای‌دهندگان ۴۸ ساعت فرصت دارند تا شکایات خود را در مورد تخطی‌های انتخاباتی به این کمیسیون ثبت کنند.

پیام غنی به ملت

رییس جمهور افغانستان، به مردم، نهاد های امنیتی و کمیسیون های انتخاباتی به خاطر رفتن به پای صندوق های رای، تامین امنیت انتخابات و مدیریت روند انتخابات ریاست جمهوری، تبریک گفت.

محمد اشرف غنی، در یک پیامی به مناسبت برگزاری انتخابات ریاست جمهوری گفت که کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان باید با حفظ امانت‌داری از آرای مردم "صیانت" کنند.

آقای غنی گفت که مردم با "حضور گستردۀ خود در این روند ملی، مسوولیت خود را ادا کردند و اکنون موفقیت این روند به کمیسیون های انتخاباتی ارتباط دارد تا مسوولیت خود را ادا کنند."

آقای غنی تاکید کرد که باید تمامی شکایات انتخاباتی مبنی بر ادعاهای تقلب در این انتخابات توسط نهاد‌های انتخاباتی بررسی شوند.

آقای غنی بار دیگر از طالبان خواست که به صلح بیپیوندند و افزود که دروازه‌ صلح به روی این گروه باز است.

تدابیر امنیتی

مقامات امنیتی افغانستان گفته اند که طالبان در این روز ۶۸ حمله تروریستی را در اطراف ۷۵ مرکز رای‌دهی در سراسر افغانستان به هدف مختل کردن روند رای‌دهی انجام داده اند.

مسعود اندرابی، سرپرست وزارت داخله افغانستان ناوقت امروز در یک نشست مطبوعاتی گفت که نظامیان افغان با تدابیر شدید امنیتی توانسته اند که بسیاری حملات تروریستی طالبان را خنثی کرده اند.

آقای اندرابی افزود که بسیاری این انفجارها و حمله‌های راکتی طالبان در ولایت‌های تخار، لوگر، کنر، پکتیا، پکتیکا، جوزجان، کندهار، بدخشان، سرپل و کندز صورت گرفته است.

او افزود که در جریان انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، ۲ سرباز پولیس کشته شده و ۳۷ غیرنظامی زخمی شده اند.

مرتضی عالمی زاده، رئیس ادارۀ انتخابات ولایت سرپل می گوید که در اثر آوان پراگنی گروه طالبان بر برخی مراکز و شاهراه نمبر یک؛ ضمن اینکه اشتراک مردم را کاهش داد، سه غیرنظامی کشته و ۵۳ تن دیگر را مجروح ساخته است.

در همین حال، ریاست امنیت ملی افغانستان گفته است ظرف ۷۲ ساعت گذشته از ده‌ها حمله به مراکز رای‌دهی جلوگیری کرده است. در اعلامیه‌ای که امنیت ملی افغانستان منتشر کرده آمده است که ۱۶ عملیات در کابل و نواحی اطراف آن و ۱۳ عملیات دیگر در ولایات لوگر، غزنی، ننگرهار، بلخ، هرات، کنر، هلمند و خوست راه‌اندازی کرده اند.

XS
SM
MD
LG