لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان در سال ۱۴۰۲ بیش از ۱.۸ میلیارد دالر صادرات داشت - طالبان


وزارت صنعت و تجارت حکومت طالبان می‌گوید که طی سال گذشته خورشیدی (۱۴۰۲) افغانستان به ارزش بیش از ۱.۸ میلیارد دالر صادرات داشت.

آخندزاده عبدالسلام جواد، سخنگوی این وزارت روز پنجشنبه ۲۱ مارچ (دوم حمل) گفت که ارقام صادرات در سال ۱۴۰۲ خورشیدی نسبت به یک سال قبل آن شش درصد کاهش یافت و دلیل عمدۀ آن کاهش صادرات زغال سنگ به پاکستان بود.

عبدالسلام جواد افزود که بیشترین اقلام صادراتی افغانستان محصولات زراعتی از جمله پنبه، انجیر خشک، کشمش، هینگ، پیاز، انگور، سیب، زعفران، انار و بادنجان رومی بوده است.

به گفته سخنگوی وزارت تجارت و صنعت حکومت طالبان صادرات افغانستان به پاکستان، هند، امارات متحده عرب، قزاقستان، چین، ایران، ترکیه، اوزبیکستان و ایالات متحده صورت گرفته است.

پیش از این بانک جهانی نیز گزارش داده است که صادرات افغانستان جنوری سال روان نسبت به مدت مشابه سال گذشته میلادی پنج درصد کاهش را تجربه کرده است.

آمار بانک جهانی نشان می‌دهد که صادرات زغال سنگ به پاکستان ۸۷ درصد کاهش یافت که ضربه قابل توجهی در بخش صادرات بود، اما این کاهش با افزایش صادرات مواد غذایی و نساجی جبران شد.

گزارش ماه جنوری بانک جهانی نشان می‌دهد که مواد غذایی هفت درصد و منسوجات نیز ۵۲ درصد افزایش یافته است.

این بانک گفته است: "صادرات مواد غذایی به هند در مقایسه با کاهش ۱۸ درصدی در پاکستان، ۲۲ درصد افزایش یافت".

بر بنیاد گزارش بانک جهانی، بیشترین اموال تجارتی افغانستان به پاکستان و هند صادر شده است، طوری که این دو کشور به ترتیب ۴۵ درصد و ۳۴ درصد از کل صادرات افغانستان را در ماه جنوری به خود اختصاص دادند.

پیش از این بانک جهانی با نشر گزارشی گفته بود که افغانستان در سال ۲۰۲۳ میلادی، ۱.۹ میلیارد دالر صادرات و ۷.۸ میلیارد دالر واردات داشت.

به گفتۀ بانک جهانی، رشد واردات افغانستان بیشتر از رشد صادرات آن است که سبب افزایش فاحش کسر بیلانس تجارتی در این کشور شده است.

گروه

XS
SM
MD
LG