لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: پاکستان شاید در صدد امتیاز طلبی از روند صلح افغانستان باشد


ریاست جمهوری افغانستان گفته است که کاهش نیروهای پاکستانی در مرز با افغانستان، روند گفتگوهای صلح میان امریکا و طالبان را پیچیده نخواهد ساخت.

پیش از این، سفیر پاکستان در واشنگتن به روزنامۀنیویارک تایمز گفته بود که شاید بخشی از نظامیان پاکستان مستقر در مرز با افغانستان به کشمیر اعزام شوند؛ اقدامی که به گفته او ممکن مذاکرات صلح امریکا با طالبان را پیچیده سازد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان به صدای امریکا گفت که این اقدام پاکستان هیچ تاثیری بر مذاکرات ایالات متحده با طالبان نخواهد داشت.

تحلیلگران سیاسی می‌گویند که از چنین اظهارات بر می‌آید که ممکن پاکستان با ربط دادن صلح افغانستان و تنش‌ها در کمشیر در صدد کسب امتیازات از ایالات متحده باشد.

آقای صدیقی مسایل کشمیر و افغانستان را جدا از هم دانسته و مسلۀ کشمیر را "موضوع داخلی هند" خواند. او گفت: " [پاکستان] شايد در صدد امتياز طلبی باشد، اين را وقت ثابت خواهد ساخت، اما زود است تا گفته شود بلی".

این در حالی است که در اوایل ماه جاری شهباز شریف، یکی از رهبران برجسته سیاست پاکستان گفت که صلح افغانستان نباید به بهای کشمیر تمام شود.

اما سفیر پاکستان در ایالات متحده گفته است که مسله افغانستان از کشمیر علیحده است و اسلام آباد تلاش ندارد این دو را با هم ربط دهد.

با آنهم او افزود که مسله کشمیر در یک زمان بدی اتفاق افتاده است "زیرا پاکستانی ها در تلاش اند تا کنترول نظامی را در مرز های غربی با افغانستان تقویت بخشند؛ ساحۀ که تندروان طالب از دیری زمانی از آن نفوذ می‌کنند".

حکومت افغانستان همواره پاکستان را به آموزش، تمویل و تجهیز گروه های دهشت افگنی متهم کرده و گفته است که این گروه‌ها در پاکستان پناهگاه داشته و حملات شان را در آن کشور طرح‌ریزی کرده و در افغانستان عملی می‌کنند.

محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان در اواخر ماه سرطان گفت که"جنگ اعلام ناشده که از پاکستان علیه افغانستان آغاز شده بود" هنوز هم ادامه دارد و به گفتۀ وی گروه های دهشت افگنی هنوز هم پناهگاه ها و پایگاه های حمایوی در شبکه‌های مدارس پاکستانی دارند.

اما پاکستان همواره این اتهامات را رد کرده و خود را قربانی حملات گروه‌های دهشت عنوان کرده است.

XS
SM
MD
LG