لینک های دسترسی

Breaking News

شهباز شریف: برای کابل صلح می‌خواهیم اما نه به بهای کشمیر


شهباز شریف، عضو و رهبر مخالفین در پارلمان پاکستان امروز ششم اگست (۱۵ اسد) گفت که عمران خان، صدراعظم پاکستان در جریان ملاقات با دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده، کشمیر را در مقابل تامین صلح در افغانستان معامله کرده است.

این عضو پارلمان پاکستان گفت: "این چگونه معامله، چگونه انصاف و چگونه اندیشه است که برای تامین صلح در افغانستان سکوی با شکوهی ترتیب داده شود و محفل با شکوه راه اندازی شود و در کشیمر شب و روز خونریزی باشد."

شهباز شریف تاکید کرد که آنچه برای افغانستان مهم است، برای پاکستان نیز اهمیت دارد و بدون شک که پاکستان در افغانستان صلح می‌خواهد.

او گفت: "این ممکن نیست که کشمیر در آتش بسوزد، زنان و کودکان کشته شوند و ما به رییس جمهور ترمپ بگوییم که در افغانستان صلح تامین میکنیم. آیا ما قرارداد (تیکه) این کار را گرفته ایم؟ این شدنی نیست و این گونه نخواهد شد."

اما عمران خان، صدر اعظم پاکستان در پاسخ به این ادعاهای شهباز شریف گفت که با دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده به گونه اختصاصی در مورد کشمیر صحبت نکرده است و فقط برای حل تنش ها در کشمیر پیشنهاد کرده که هدف اساسی آن رشد اقتصادی در جنوب آسیا با ختم تنش ها پیرامون کشمیر بود.

پس از آنکه تنش ها میان هند و پاکستان اوج گرفت، هند دیروز در یک اقدام بی پیشینه، اختیارات ویژه کشمیر را فسخ کرد. ماده ۳۷۰ قانون اساسی هند به جمو و کشمیر، یگانه ایالت با اکثریت مسلمان این کشور، اختیارات ویژه داده بود، اما از این به بعد تمام مواد قانون اساسی هند بر ایالت جمو و کشمیر قابل تنفیذ خواهد بود.

این اقدام هند باعث واکنش های تند در پاکستان شد. اردوی پاکستان امروز ششم اگست (۱۵ اسد) گفت که به گونه قاطعانه از کشمیری ها حمایت می‌کند.

عمران خان صدر اعظم پاکستان نیز امروز در پارلمان پاکستان گفت که می‌خواهد این موضوع را به شورای امنیت ملل متحد و محکمه بین المللی گسیل کند.

XS
SM
MD
LG