لینک های دسترسی

Breaking News

نظامیان امریکایی برگشته به هلمند، به آینده خوشبین اند


یروهای ضربتی امریکایی، پس از این نیروهای امنیتی افغان را در ولایت هلمند همراهی خواهد کرد. حدود ۳۰۰ سرباز مسلکی از قطعات مربوط به نیروهای پیادۀ بحری که در چارچوب اردوی ایالات متحده مرینز نامیده میشوند، سر از دیروز، مسؤولیت مأموریت تعلیم و تربیه و حمایت نیروهای افغان را در ولایت هلمند به عهده گرفتند. پیش از این نیروهای عادی اردوی ایالات متحده این مسؤولیت را به عهده داشتند.

نیروهای مرینز امریکایی مسولیت انجام عملیات ضربتی در آب، خشکه و هوا را به عهده دارند. بیشتر این سربازان در گذشته در انجام عملیات نظامی در ولایت هلمند شامل بوده اند.

یک روز پیش از این تغییر، طالبان آغاز عملیات تازۀ بهاری شان در افغانستان را اعلام کردند. اما فرماندهان امریکایی به این باور اند که طالبان در میدان های جنگ سال گذشته شکست خورده اند.

جنرال جان تامسن، فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان، گفت که "نیروهای افغان مسؤولیت رهبری عملیات را داشته و با گذشت هر روز قویتر میشوند." او همچنان گفت که "یونیفورم نظامی ما دو معنی دارد: امید و هراس. امید برای مردم افغانستان و هراس برای دشمنان ما."

هملند ولایتی است که در آن حدود ۱۰۰۰ سرباز خارجی که بیشتر آنان امریکایی و بریتانیایی بوده اند، در جنگ با طالبان جان داده اند. برگشت برای شماری از سربازان امریکایی در این ولایت، خاطراتی را تازه میکند.

جورج کالدول، یک خورد ضابط نیروهای ضربتی، میگوید که از برگشت به هلمند خوشحال است، و "بسیار خوب است که برگشته و با همکاری خود منطقه را با ثبات سازیم."

هلمند، منبع اصلی کوکنار برای تولید مواد مخدر افغانستان در جهان است. تخمین شده است که سالانه کشت خشخاش در این ولایت حدود ۴ ملیارد دالر محصول داشته که بیشتر آن خشونت گرایی و دهشت افگنی را در منطقه تمویل میکند.

حکومت افغانستان بار ها از طالبان خواسته است تا از جنگ دست کشیده و با پذیرفتن قانون اساسی افغانستان بخش از روند سیاسی کشور شوند. اما طالبان با رد این درخواست، خواستار خروج کلی نیروهای خارجی شده و در تلاش بر انداختن حکومت افغانستان اند.

در تازه ترین انکشاف، حکومت افغانستان با گلبدین حکمتیار رهبر حزب اسلامی گروه مخالف مسلح، توافق صلح را امضا کرد.

گلبدین حکمتیار، دیروز در پیام اش جنگ طالبان را نا مشروع خواند و از آنان خواست تا به صلح بپیوندند.

با آغاز فصل تازه جنگ همزمان با حضور عساکر تازه نفس امریکایی در هلمند، زمان پاسخگوی این پرسش خواهد بود که چهرۀ جنگ در این ولایت چگونه تغییر خواهد کرد.

XS
SM
MD
LG