لینک های دسترسی

Breaking News

لغمان با دهها آبده تاریخی و دیدنی و کم توجهی دولت


عکس آرشیف - نمایی از یک برج در شهر تاریخی غلغله ولایت بامیان

آبدات تاريخى در ولايت لغمان با خطر انهدام روبرو است و مسوولان اداره فرهنگ آن ولايت، علت آن را عدم توجه دولت مرکزى می دانند. مسوولان می گويند که اين خطرات هفتاد درصد می باشد.

ولايت لغمان در شرق افغانستان، آبدات تاریخی زیادی دارد که بيشتر آنان استوپه ها، مغاره ها، کلاها و زيارت ها می باشد.

در این ولايت علاوه بر قلعه هاى تاريخى، خطوط احجارى نيز وجود دارد و هنگام تجليل از روزهاى مذهبى و فرهنگى اکثر مردم برای سياحت به آنجا می روند.

شاگردان مکاتب و محصلان پوهنتون نيز براى سير علمى از ولايات مختلف شرقى به ولايت لغمان می روند و در مورد آبدات تاريخى آن ولايت بحث و تحقيق می کنند.

فيضان الله پتان، ريیس اطلاعات و فرهنگ لغمان، در گفتگوى ويژه با راديو آشنا صدای امریکا گفت که در حدود ۳۲ آبده تاريخى در اين ولايت موقعيت دارد که هنوز هيچ يک از آن به درستی بازسازى نشده است.

ریيس فرهنگ لغمان می گويد که از جمله ۳۲ آبده تاریخی، فقط هفت باب آن نزد آن اداره ثبت می باشد.

فيضان الله پتان می گويد که بيشتر آبدات تاريخى شان هفتاد درصد با خطر انهدام روبرو است و در اين مدت تا به حال تنها به ترميم زيارت مهترلام بابا قادر شده اند.

آقای پتان می گويد موسسات خارجى که در این زمينه کار می کنند نيز هنوز به لغمان نیامده است.

ریيس اطلاعات و فرهنگ لغمان می گويد که علت بازسازی نشدن آبدات تاريخى را نميدانند ولى بارها از دولت وموسسات خارجى خواهان بازسازى آنها شده اند.

فعالان فرهنگى و جامعه مدنى در لغمان نيز از وضعيت کنونى آبدات تاريخى اين ولايت ابراز نگرانى نموده از دولت انتقاد می کنند که در ۱۳ سال گذشته در مورد حفاظت از آبدات تاریخی هيچ کارى نکرده است.

با این حال، سرحدى ځواک، سخنگوى والی لغمان، از اداره فرهنگى ملل متحد يا يونیسکو خواهان بازسازى هرچه عاجل اين آبدات است.

وى می گويد دولت مرکزى بايد براى نگهدارى اين آبدات يک تشکيل فوق العاده محافظين را به آنها منظور نمايد.

XS
SM
MD
LG