لینک های دسترسی

Breaking News

ولسی جرگه طرح افزایش معاش کارمندان پایین رتبه دولت را تایید کرد


ولسی جرگۀ شورای ملی افغانستان طرح افزایش معاشات کارمندان پایین رتبه دولت را در بودجه سال مالی ۱۴۰۰ خورشیدی با اکثریت قاطع تصویب کرد.

بر اساس این طرح، معاشات کارمندان دولتی چون معلمین، مامورین پایین رتبه، سربازان اردوی ملی و پولیس ملی، اجیران، معیوبین و معلولین و ورثه شهدا افزایش خواهد یافت.

در این طرح که روز چهار شنبه ششم جنوری (۱۷ جدی) در جلسه عمومی مجلس نمایندگان به تصویب رسید، آمه است که معاشات کارمندان بلند رتبه و ریاست محافظت رییس جمهور (پی پی اس) کاهش یابد.

اما آگاهان مسایل اقتصادی می‌گویند که در صورتی که منابع مستقل برای افزایش معاش کارمندان پایین رتبه پیدا نشود، تنها کاهش معاشات بلند رتبه‌ها مشکل را حل نمی کند و بر عکس احتمال فرار متخصصان از سکتور دولتی به سکتور خصوصی آغاز می‌شود.

میر رحمان رحمانی، رییس ولسی جرگه ضمن اعلام رای گیری خطاب به وکلا گفت که حکومت می‌خواهد در آخرین روزهایی که رخصتی زمستانی نزدیک شود، بودجه را به مجلس آورده و آن را بر "وکلا بقبولاند" اما به گفتۀ وی مجلس این بار مصمم است که بدون تصویب بودجه به رخصتی زمستانی نمی‌رود.

بحث افزایش معاشات از مدت طولانی در مجلس ادامه دارد و موقف اکثریت وکلا این است که برخی ادارات و پرسونل غیر ضروری وجود دارد که معاشات بلند دارند و با کاهش معاشات این بلند رتبه‌ها می‌توان معاشات معلمین و سربازان را افزایش داد.

وزارت مالیه با وصف تماس های مکرر صدای امریکا از ارایۀ نظر در مورد این طرح خودداری کرد.

XS
SM
MD
LG