لینک های دسترسی

Breaking News

امنیت ملی افغانستان: رهبر القاعده در فراه کشته شد؛ طالبان به وی پناه داده بودند


ریاست امنیت ملی افغانستان از کشته شدن یک رهبر القاعده در ولسوالی بکواه ولایت فراه خبرداده و طالبان را به پناه دادن به این دهشت افگن متهم کرده است.

ادارۀ استخبارات افغانستان روز سه شنبه دهم نومبر (۲۰ عقرب) با نشر خبرنامه‌ای گفته است که این فرد که محمد حنیف نام دارد و به اسم مستعار عبدالله نیز یاد می‌شود، یکی از رهبران القاعده برای شبه قارۀ هند بود که به کمک طالبان به فراه منتقل شده و روابط تنگاتنگی به آن گروه داشته است.

بر اساس توافقنامۀ ایالات متحده – طالبان که در اواخر فبروری سال روان در شهر دوحه، پایتخت قطر امضا شد، طالبان تعهد کرده اند که روابط خود را با گروه‌های دهشت افگن و تندرو بین‌المللی به شمول القاعده قطع می‌کنند.

در اعلامیۀ ریاست امنیت ملی افغانستان آمده است: "نامبرده [محمد حنیف] در ابتدا عضویت گروه تروریستی طالبان را داشته، بعد از سال ۲۰۱۰ عضویت شبکۀ تروریستی القاعده را نیز کسب کرد و در همین سال، به همکاری مستقیم گروه طالبان وارد ولایت هلمند شد."

استخبارات افغانستان همچنین گفته است که محمد حنیف مشهور به عبدالله که باشندۀ اصلی شهر کراچی پاکستان است، در بخش تعبیۀ مواد انفجاری، کارگذاری مواد منفجره در موتر و تولید ماین‌های دست ساخت، جنگجویان طالبان را آموزش داده و همواره بین ولایت‌های هلمند، فراه و نیمروز رفت و آمد داشته است.

پیش از این ناظران ملل متحد گفته بودند که طالبان روابط شان را با گروه القاعده قطع نکرده اند.

سر مفتش وزارت دفاع ایالات متحده نیز چندی پیش با نشر گزارشی گفته بود که طالبان آن گونه که در توافقنامۀ دوحه تعهد کرده اند، روابط شان را با شبکۀ القاعده قطع نکرده اند.

محمد حنیف سومین رهبر شبکۀ القاعده است که در جریان یک سال گذشته در افغانستان کشته می‌شود.

نیروهای امنیتی افغان ماه گذشته ابو محسن المصری یکی از رهبران شبکۀ القاعده را که در فهرست افراد تحت پیگرد ادارۀ تحقیقات فدرال امریکا یا اف بی آی شامل بود، در ولایت غزنی کشتند.

همچنین، ریاست امنیت ملی افغانستان چند ماه پیش از کشته شدن عاصم عمر، یکی دیگر از رهبران شبکۀ القاعده در ولسوالی موسی قلعۀ ولایت هلمند خبر دادند.

XS
SM
MD
LG