لینک های دسترسی

Breaking News

مقام‌های افغان: به پاکستان اجازۀ حصارکشی را بر بالای خط دیورند نمی‌دهیم


پاکستان در گذشته در امتداد خط دیورند خندق نیز حفر کرده بود که با واکنش جدی افغانستان روبرو شد
پاکستان در گذشته در امتداد خط دیورند خندق نیز حفر کرده بود که با واکنش جدی افغانستان روبرو شد

مقام‌های افغان گفته اند که به پاکستان اجازه نخواهند داد تا بر بالای خط دیورند حصارکشی یا اقدام به ساختمان دیگری کند.

حکومت پاکستان گفته است که در آن قسمت‌های خط پرمناقشۀ دیورند اعمار حصار امنیتی آغاز شده است که به باور مقام‌های پاکستانی، تندروان از آنجا حملات فرامرزی را انجام می‌دهند.

جنرال قمر جاوید باجوه، لوی درستیز اردوی پاکستان، روز شنبه در جریان دیدار از مناطق قبایلی در امتداد خط دیورند اعمار این حصار را در "بخش‌های معروض با تهدید بلند" اعلام کرد و گفت که اینکار به سود افغانستان و پاکستان است.

نجیب دانش، معاون سخنگوی وزارت داخلۀ افغانستان گفته است که تا کنون‌ مقام‌های افغان نشانه‌ای از حصار کشی در امتداد خط دیورند را ندیده است و به گفتۀ وی در صورت چنین اقدامی از جانب پاکستان، برای جلوگیری از آن حکومت افغانستان اقدام خواهد کرد.

آقای دانش گفته است که حصار کشیدن یا هرگونه ساختمان بر بالای خط دیورند برای افغانستان قابل قبول نبوده و به آن اجازه داده نخواهد شد.

لوی درستیز اردوی پاکستان همچنان گفته است که اسلام آباد در تلاش انکشاف میکانیزم دو جانبۀ امنیت مرزی با افغانستان است.

این اقدام ممکن سبب تشدید بیشتر تنش میان دو کشور و خشم افغانستان شود که هیچ‌گاهی مرزهای عصر استعمار انگلیس را نپذیرفته و دیورند را خط فرضی می‌پندارد، نه مرز واقعی.

پاکستان و افغانستان از دیرزمان همدیگر را به دادن پناهگاه به تندروان اسلامی متهم می کنند که همواره حملات خونین را در دو کشور انجام داده اند.

در تازه ترین واکنش حکومت پاکستان برای بیش از یک ماه گذرگاه های عمدۀ مرزی تورخم و سپین بولدک را کاملاً مسدود کرد تا به ادعای مقام‌های پاکستانی جلو تردد تندروان در دو سوی مرز گرفته شود.

XS
SM
MD
LG