لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان: طالبان بدون پیش شرط به مذاکرات صلح بپیوندند


سرتاج عزیز مشاور صدر اعظم پاکستان گفت که طالبان شرایط خود را در جریان مذاکرات مطرح کنند نه پیش از آن.

پاکستان، طالبان افغان را ترغیب کرده است که بدون کدام پیش شرط به مذاکرات مستقیم صلح با حکومت افغانستان شرکت کنند.

سرتاج عزیز مشاور صدر اعظم پاکستان در امور خارجی گفت "پیام اساسی به طالبان این خواهد بود که پیش شرط های خود چون تبادلۀ زندانیان و آزادی سیر و سفر رهبران طالب را در جریان مذاکرات مطرح کنند، نه پیش از آن."

انتظار می رفت که مذاکرات مستقیم صلح میان حکومت افغانستان و نمایند‌ه‌گان طالبان در هفتۀ نخست ماه مارچ صورت گیرد، اما طالبان روز شنبه در آخرین لحظات از شرکت در مذاکرات امتناع ورزیدند.

طالبان با نشر خبرنامۀ گفتند، تا زمانیکه نیروهای خارجی افغانستان را ترک نگفته، "زندانیان بی گناه" رها نشده و تحریم سفر از رهبران طالب برداشته نشده است، مذاکرات نتیجه بخش نخواهد بود.

آقای عزیز روز سه شنبه در یک کنفرانس خبری مشترک با فلیپ هاموند وزیر خارجۀ بریتانیا گفت که پاکستان، ایالات متحده و چین در چوکات گروه هماهنگی چهارجانبه روند صلح افغانستان را تسهیل می بخشند و به گفتۀ وی مسوولیت مشترک دارند تا با طالبان تماس گرفته و آنان را به شرکت در مذاکرات ترغیب کنند.

سرتاج عزیز ابراز امیدواری کرد که در چند روز آینده روند مذاکرات آغاز شود. او گفت "به مجردی که این روند آغاز شود، مطمین استم که قوت خواهد گرفت."

ایالات متحدۀ امریکا نیز از فراخوان رئیس جمهور محمد اشرف غنی از طالبان برای شرکت در مذاکرات صلح با حکومت افغانستان پشتیبانی کرد.

جان کربی سخنگوی وزارت خارجۀ ایالات متحده گفت "آنان [طالبان] یک انتخاب دارند. به جای ادامۀ جنگ با افغان های هم وطن شان و بی ثبات ساختن کشورشان، باید به روند صلح پیوسته و در نهایت بخش مشروعی از سیستم سیاسی افغانستان مستقل و متحد باشند."

تاخیر در آغاز مذاکرات صلح می تواند جنگ را شدت ببخشد و نگرانی هایی نیز وجود دارد که ادامۀ خشونت روابط افغانستان را با پاکستان –پناهگاه رهبران طالب- بیشتر از پیش کشیده خواهد ساخت.

وزیر خارجۀ بریتانیا نیز در کنفرانس خبری با آقای عزیز در اسلام آباد گفت که سالها "فقدان اعتماد" روابط دو جانبه میان کابل و اسلام آباد را خدشه دار ساخته است، اما وی بر ضرورت همکاری میان افغانستان و پاکستان تاکید کرد تا دهشت افگنی در هر دو کشور از بن کشیده شود.

آقای هاموند گفت "هردوجانب مشکل دارند. شورشیانی در ساحات خارج از کنترول دولت افغانستان در شرق آن کشور فرار کرده واز آنجا حملات دهشت افگنی را بر پاکستان انجام می دهند. همینگونه شورشیانی در ساحات قبایلی پاکستان پناهگاه امن دارند."

XS
SM
MD
LG