لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان: کمپاین پولیو به گونۀ مشروط تطبیق شود


تنها ۱۵ مورد جدید پولیو در چهار ولایت جنوبی افغانستان ثبت شده است
تنها ۱۵ مورد جدید پولیو در چهار ولایت جنوبی افغانستان ثبت شده است

در حالیکه شمار واقعات پولیو یا فلج شل حاد کودکان در ولایات جنوبی افغانستان رو به افزایش نهاده است، طالبان گفته اند که تنها در صورتی به کارمندان کمپاین محو پولیو اجازۀ فعالیت داده خواهد شد که آنان از قبل با آن گروه ارتباط بگیرند.

قاری یوسف احمدی که خود را سخنگوی طالبان می خواند با ارسال پیام تلیفونی به رسانه ها گفته است "کارمندان حقیقی واکسیناسیون برای تطبیق واکسین در هر ساحۀ زیر ادارۀ طالبان باید از قبل در تماس شده و ترتیبات این کمپاین را بگیرند."

در هفتۀ جاری شمار واقعات پولیو در کندهار تا ۱۱ مورد افزایش یافته و مزید بر آن دو مورد تازه در هلمند و یک یک مورد دیگر در زابل و ارزگان شناسایی شده است.

از دو سال به اینسو هیچ مورد تازۀ پولیو در ولایات جنوبی افغانستان ثبت نشده بود، اما امسال ثبت ۱۵ مورد تازه آنهم در چهار ولایت، مایۀ نگرانی شدید مسوولین صحت عامۀ افغانستان شده است.

در یک تلاش جداگانه، ادارات صحت ولایت کندهار و ایالت بلوچستان پاکستان یک گروه کاری صحی را شکل داده اند تا در هماهنگی با هم مبارزه بر ضد پولیو را در ساحات مربوطۀ شان در هر دو کشور به پیش ببرند.

عبدالقیوم پخلا، رئیس صحت عامۀ کندهار به صدای امریکا گفت که منشأ اصلی پولیو در جنوب افغانستان، شهر های کویته و کراچی پاکستان است که رفت و برگشت مهاجرین افغان انتشار آن را تسهیل بخشیده است.

از آغاز سال روان تا کنون بیش از ۲۹۱ مورد مثبت پولیو در پاکستان ثبت شده است و بیشتر واقعات آن در ساحات قبایلی و هم مرز با افغانستان شناسایی شده است.

مقام های سازمان جهانی صحت و وزارت صحت عامۀ افغانستان از دیروقت به اینسو از ناحیۀ افزایش سریع پولیو در پاکستان ابراز نگرانی کرده و خواستار انسجام و هماهنگی بیشتر فعالیت های محو پولیو میان افغانستان و پاکستان شده بودند.

XS
SM
MD
LG