لینک های دسترسی

Breaking News

خدمات طبی در افغانستان معیاری می شود


ثریا دلیل، وزیر صحت عامه افغانستان

وزارت صحت عامه افغانستان به منظور بهبود خدمات صحی، انسجام بهتر و زمینه سازی برای سرمایه گذاری بیشتر در بخش صحت پلان جدیدی را وضع کرده است.

وزارت صحت عامه افغانستان مقرارت جدیدی را برای معیاری ساختن نحوۀ فعالیت شفاخانه ها و مراکز خصوصی صحی وضع کرده است.

ثریا دلیل، وزیر صحت عامه افغانستان روز یکشنبه این اقدام را گام مهمی برای بهبود کیفیت خدمات صحی موثر، قانونمند و فنی عنوان کرد که به گفتۀ وی در دراز مدت می تواند اعتماد مردم و بیماران را به خود جلب کند.

وزیر صحت عامه افغانستان می گوید که این مقرره در مشوره با اتحادیه مراکز خصوصی صحی و متخصصین وزارت صحت عامه تدوین شده است.

خانم دلیل می گوید که این مقرره به منظور تنظیم و انسجام امور مراکز صحی خصوصی، دسترسی بهتر مردم به خدمات با کیفیت، زمینه سازی برای مشارکت متشبثین خصوصی در انکشاف و توسعه خدمات صحی، تبادل تجارب میان مراکز صحی دولتی و خصوصی و همچنان قانونمند شدن و ایجاد شفافیت در فعالیت های شفاخانه ها و مراکز صحی خصوصی ساخته شده است.

بر اساس این سند شفاخانه های خصوصی تا یک سال وقت دارند که خدمات خود را با سفارشات این مقرره عیار سازند در غیر آن به اساس قانون با شفاخانه های متخلف برخورد خواهد شد.

داکتر آقا میر هوفیانی، متخصص بیماری های داخله در شفاخانه آریا سیتی، یکی از شفاخانه های خصوصی افغانستان می گوید که این پلان وزارت صحت عامه که طبابت را در افغانستان معیاری ساخته و وابستگی به کشور های همسایه را کاهش می دهد، قابل تقدیر است.

به گفتۀ مقام های وزارت صحت عامه هم اکنون ۲۲۰ شفاخانه خصوصی در سرتاسر افغانستان فعالیت دارند که در مطابقت با معیارات جدید، نواقص و کمبودی های زیادی در فعالیت های این مراکز وجود دارد.

وزارت صحت عامه می گوید که در چهار ماه گذشته فعالیت ۴۱ شفاخانه بررسی شده است که در نتیجه ۸ شفاخانه به خاطر ارایه خدمات غیر معیاری مسدود شده است.

این در حالی است که شمار زیاد بیماران و مریض داران افغان به خاطر عدم دسترسی به خدمات معیاری و قابل اطمینان در شماری از شفاخانه های کشور، با پرداخت هزینه های گزاف برای تداوی به کشور های همسایه و در بعضی موارد به اروپا سفر می کنند.
XS
SM
MD
LG