لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه میخواهد طالبان را به میز مذاکره بکشاند


موضعگیری روسیه در قبال مسایل افغانستان از چندی بدینسو بحث برانگیز بوده است

سفیر روسیه در افغانستان به روز دوشنبه این ادعا را رد کرد که گویا ماسکو از طالبان در نبرد آن گروه با افراد منسوب به داعش حمایت میکند. الکسندر مانتیتسکی به خبرنگاران گفت: "ما هیچ کمکی را به طالبان فراهم نمی آوریم."

مانتیتسکی گزارش رسانه های افغانستان را که گویا ماسکو فعالانه طالبان را حمایه کرده، رد نمود. او گفت که روسیه مثل چندین کشور دیگر، تماس هایی با طالبان داشته است و اضافه نمود: "منافع ما با طالبان در عرصۀ جنگ با داعش همخوانی دارد، اما بین روسیه و طالبان هیچ گونه معلوماتی رد و بدل نشده است."

سفیر روسیه همچنان گفت که: "هدف تماس های ما با طالبان، دعوت آنان به میز مذاکرات است. روسیه هیچ اجندای پنهان در افغانستان ندارد."

این در حالیست که حکومت افغانستان اکنون جنگ را بر روند صلح ترجیح داده و میگوید که از طریق فشار نظامی بر طالبان میتوان آنان را به صلح واداشت.

نمایندۀ خاص رئیس جمهور پوتین برای افغانستان نیز سال گذشته گفته بود که منافع روسیه و طالبان در قسمت مبارزه با داعش که دشمن مشترک هردو است، همخوانی دارد. پس از بروز این خبر، موضعگیری های روسیه در قبال افغانستان به نکتۀ مورد بحثی مبدل گردید.

نگرانی شدید ماسکو

الکسندر مانتیتسکی سفیر روسیه در رابطه با تشدید جنگ در ولایات شمالی افغانستان که با جمهوریت های سابق اتحاد شوروی همسرحد است، نگرانی ماسکو را ابراز داشت. او گفت: "ما شدیداً نگران آنیم که بی ثباتی در آسیای میانه گسترش نیابد، زیرا نارامی ها در ازبکستان و تاجکستان میتواند باعث هجوم پناهجویان به روسیه گردد."

ماسکو از بابت شیوۀ عملکرد ایالات متحده در جنگ افغانستان هر از گاهی انتقاد کرده است.

با اینهم، سفیر روسیه گفت که رویکرد کشورش در قبال افغانستان تغییر نکرده و حمایت اش را به منظور نیرو بخشیدن به ظرفیت دفاعی افغانستان از راه های آموزشدهی و غیره دوام خواهد داد.

سفیر روسیه در کابل میگوید کشورش، که اخیراً به حکومت افغانستان ده هزار میل تفنگ کلاشینکوف و میلیون ها مرمی مهمات را نیز کمک کرده، دو قرار داد احتمالی در مورد هلیکوپتر ها را با افغانستان بحث خواهد کرد و همکاری های فزاینده در عرصۀ استخباراتی را نیز پیشنهاد کرده است.

انتظار میرود که معصوم ستانکزی سرپرست وزارت دفاع افغانستان این هفته در یک نشست امنیتی در ماسکو شرکت ورزد.

در همین حال، مقامات روس و افغان ممکن بر گزینه های دو قرارداد مربوط هلیکوپتر های نظامی نیز بحث کنند. آقای مانتیتسکی میگوید یکی از این دو گزینه، قرارداد ترمیم و مراقبت دو هیلکوپتری است که قبلاً به نیرو های افغان داده شده اند. گزینۀ دوم، فروش سه هلیکوپتر جدید نوع Mi-35 از روسیه میباشد. سفر روسیه می افزاید افغانستان تا کنون بیان نداشته که کدام یک از این دو گزینه ها را ترجیح میدهد.

XS
SM
MD
LG