لینک های دسترسی

Breaking News

صادرات زعفران افغانستان تحت نام کشورهای خارجی


مسئولان اتحادیه زنان زعفران کار در ولایت هرات، با اشاره به رشد کیفی گیاه زعفران نسبت به دو سال گذشته میگویند بی توجهی دولت در زمینه پروسس و بسته بندی آن باعث شده تا زعفران افغانستان با نام کشورهای همسایه در بازار های جهانی عرضه شود.

زعفران بدیلی مناسب برای کوکنار است که از چندین سال به این سو به دهقانان افغان توزیع میشود.

کشت این گیاه در ابتدا طرفدار چندانی در ولایت هرات نداشت اما حالا همه ساله دهاقین خصوصا زنان زعفران کشت می کنند.

سیما غوریانی، رییس اتحادیه زنان زعفران کار هرات می گوید امسال توانسته اند زعفرانی را برداشت کنند که کیفیت آن در مقایسه با دو سال گذشته به شکل قابل ملاحظه بهبود یافته است.

خانم غوریانی برگزاری دوره های آموزشی جهت کشت و برداشت بهتر محصول زعفران و تلاش دهقانان زن را دلیلی بر این امر بیان کرده می گوید "روی پروسس زعفران از لحاظ صحی و اینکه چگونه انرا پروسس کنیم که در بیرون از افغانستان زعفران مورد پسند قرار بگیرد زیاد کار شده است."

'بی توجهی' دولت

زنان زعفران کار هرات همچنان میگویند بی توجهی دولت در امر پروسس و بسته بندی این گیاه سرخ باعث شده تا زعفران با کیفیت افغانستان بعد از انتقال به کشورهای همسایه ، با نام آنها در بازار های جهانی به فروش برسد.

اصیلا صدیقی از ولسوالی پشتون زرغون می گوید زمانی که زعفران افغانستان از کشور بیرون می شود "دیگر با نام ما فروخته نمی شود چون ما هیچ سرتفیکتی نداریم و همچنان توان رقابت با ایران را نداریم."

اما مسئولین اداره زراعت هرات با رد این موضوع می گویند تا بحال زعفران هرات به گونه قانونی به شماری از کشورهای اروپایی چون فرانسه، اسپانیا، ایتالیا و حتا امارات متحده عربی صادر شده است.

بشیر احمد احمدی مدیر ترویج اداره زراعت هرات درادامه می گوید تا یکسال دیگر زعفران تولیدی در این ولایت با نام و نشان افغانستان به بازارهای جهانی عرضه خواهد شد.

با وجود اینکه زعفران افغانستان در بازار جهانی بهترین کیفیت را دارا بوده و زمینه مستعدی برای تولید آن وجود دارد اما مشکل صادرات آن باعث شده تا افغانستان نتواند به طور موثر از زعفران در رشد اقتصادی خود استفاده کند.

بر اساس امار اداره زراعت هرات سال گذشته دهقانان این ولایت توانستند با برداشت بیش از سه هزار کیلوگرام زعفران خالص، ۹۰ درصد زعفران تولیدی کل افغانستان را به خود اختصاص دهند.

در حال حاضر شش انجمن کشت و پروسس زعفران در ولایت هرات فعالیت می کنند که ۱۲۸۵ زن و مرد در بخشهای مختلف آنها در حال کار می باشند.
XS
SM
MD
LG