لینک های دسترسی

Breaking News

زعفران افغانستان بازهم جایگاه اول را در جهان گرفت


زعفران یکی از خوبترین محصولات صادراتی افغانستان است

زعفران افغانستان برای سومین سال متواتر، در سطح بین المللی، جایگاه اول را به خود اختصاص داد.

وزارت زراعت و آبیاری می گوید در ارزیابی سال ۲۰۱۵ انستیتوت بین المللی ذایقه و کیفیت که در بروکسل پایتخت بلژیک موقعیت دارد، زعفران افغانستان از نظر ذایقه و کیفیت در میان ده ها کشور جایگاه اول را به خود اختصاص داده است.

لطف الله راشد سخنگوی وزارت زراعت و آبیاری می گوید که در این ارزیابی تقدیر نامه سه ستاره طلای انستیتیوت ذایقه و کیفیت به زعفران افغانستان اعطا شده است.

آقای راشد گفت "در میان ۳۷۰ نوع مواد غذایی که از کشورهای مختلف اروپایی و امریکایی و آسیایی که در این انستیتوت راجستر شده و مورد ارزیابی قرار گرفته بود زعفران افغانستان تصدیق نامه سه ستاره طلای را بدست آورد و این یک خبر خوش برای کشاورزهای زعفران و خانواده زراعت افغانستان است."

به اساس معلومات وزارت زراعت، سال گذشته حدود چهار هزار کیلوگرام زعفران ناب در افغانستان تولید شده است.

سخنگوی وزارت زراعت گفت با آنکه رقم دقیقی از عواید زعفران در سال گذشته در دست نیست و اما تخمین زده می شود که کشاورزان افغان از بابت فروش زعفران ۳.۵ ملیون دالر بدست آورده اند.

وزارت زراعت می گوید که در سال جاری ۸۵۰ هکتار زمین زیر کشت زعفران است و تا اکنون زعفران در ۲۶ ولایت کشت شده و قرار است کشت زعفران در ۳۲ ولایت دیگر گسترش یابد.

آقای راشد می گوید وزارت زراعت و آبیاری تلاش دارد تا با فراهم کردن امکانات، وسایل و راه اندازی برنامه های آموزشی دهقانان را بیشتر به کشت زعفران تشویق کند.

راشد گفت "تقریبا چهارده هزار کیلوگرام کودکمیاوی و یکصد و چهل تن پیاز زعفران برای دهقانان توزیع شده و در حال توزیع شدن است که این رقم سبب می شود ما حاصلات بهتر و خوبتر داشته باشیم و در کنار آن وزارت زراعت و آبیاری وسایل و تجهیزاتی را که برای کاشت و برای مراقبت و حاصل برداری زعفران نیاز است در اختیار دهقانان قرار داده."

این در حالیست که غفار حمیدزی، رئیس شرکت افغان زعفران، می گوید بعد از آن که زعفران افغانستان در رقابت برگزار شده از سوی انستیتیوت بین المللی ذایقه و کیفت جایگاه اول را گرفت تقاضا برای زعفران افغانستان بیشتر شده است.

حمیدزی گفت "یعنی مشتری های بیشتر به ما مراجعه می کنند و کسانی که از این موضوع با خبر شدن با ما تماس میگریند چون یک کردیت جهانی است، شما می دانید وقتی در سطح جهانی آدم مقام اول را بگیرد کردید پیدا می شود و مردم بسیار به ما مراجعه می کنند."

در این رقابت در سال ۲۰۱۳ و سال ۲۰۱۴ نیز افغانستان جایگاه اول را از خود کرده بود.

آقای حمیدزی می گوید که هم اکنون یک کیلو زعفران افغانستان بالاتر از دو هزار دالر امریکای خرید و فروش می شود.

وی همچنان گفت زعفران افغانستان در حال حاضر به کشورهای مانند امریکا، اروپا، آسپانیا، فرانسه و ایتالیا، امارات متحده عرب و هندوستان صادر می شود.

به اساس ارقامی که وزارت زراعت و آبیاری ارایه می کند در حال حاضر ۲۵ شرکت خصوصی، ۳۰ انجمن به شمول ۱۷ انجمن زنان، دو اتحادیه که یکی از آن مربوط زنان است در سراسر افغانستان در بخش زعفران فعالیت دارند.

وزارت زراعت می گوید بخاطر راه یابی زعفران افغانستان در مارکیت های جهانی در پی بدست آوردن جواز صدور زعفران به مارکیت های بین المللی است و تلاش دارد این جواز را هرچه زودتر بدست آورد.

در حال حاضر تنها یک شرکت خصوصی به نام شرکت افغان زعفران توانسته جواز صدور زعفران به بیرون از این کشور را بدست آورد.

XS
SM
MD
LG