لینک های دسترسی

Breaking News

یورش طالبان مسلح بر منزل رییس تلویزیون محلی انعکاس 


فدراسیون بین المللی خبرنگاران گزارش داده است که گروهی از طالبان مسلح دیروز ۲۰ اگست (۲۹ اسد) حوالی ساعت ۱۰ روز بر منزل زلمی لطفی، رییس تلویزیون محلی انعکاس یورش بردند.

این سازمان بین المللی حمله بر منزل آقای لطفی را تقبیح کرده و از رهبران طالبان خواسته است تا به رسانه‌ها احترام بگذراند.

به گزارش فدراسیون بین المللی خبرنگاران، طالبان مسلح موتر و سایر تجهیزات دفتر و چند میل سلاح را نیز از منزل آقای لطفی با خود برده اند.

بر اساس معلومات انجمن خبرنگاران آزاد افغانستان، آقای لطفی از هراس حمله احتمالی، در محل نامعلوم پنهان شده است.

فدراسیون بین المللی خبرنگاران گفته است که با وجود پیام ذبیح الله مجاهد، سخنگوی گروه طالبان در مورد احترام به آزادی مطبوعات، اعراب، تلاشی و حمله بر خبرنگاران و رسانه‌ها توسط این گروه در خفا جریان دارد.

رسانه آلمانی، دویچه وله دیروز گزارش داد که جنگجویان طالبان هنگام تلاشی خانه یکی از خبرنگاران این رسانه، یک عضو فامیل او را به ضرب گلوله کشته و یک نفر دیگر را به شدت زخمی کرده اند.

پیتر لمبورگ، مدیر مسوول دویچه وله ناوقت روز پنجشنبه ۱۹ اگست (۲۸ اسد)گفت: "کشته شدن یکی از بستگان نزدیک یکی از ادیتوران ما توسط طالبان ... به طرز غیر قابل تصوری غم انگیز است و گواهی بر خطر حادی است که همه کارکنان و خانواده های آن‌ها در افغانستان با آن مواجه اند."

دویچه وله گفته است که طالبان برای یافتن این خبرنگار که گفته می‌شود اکنون در آلمان کار می‌کند، خانه به خانه جستجو می‌کند.

این در حالی است که گزارش‌ها در مورد ضرب و شتم دو خبرنگار دیگر در شهر جلال‌آباد ننگرهار نشر شده است.

به تاریخ ۱۵ اگست، طالبان خدیجه امین و شبنم دوران، گویندگان رادیو تلویزیون ملی را از سمت شان برکنار کردند.

بر اساس یک سند محرم ملل متحد، گروه طالبان برای یافتن مخالفین خویش، به شمول آنعده از افرادی که با نیروهای امریکایی و ایتلاف کار کرده اند، تلاشی خانه به خانه را شدت بخشیده اند.

در این گزارش که توسط مشاوران ارزیابی تهدید ملل متحد تهیه شده، آمده است که گروه طالبان فهرست‌ از افرادی را تهیه کرده است که می‌خواهند بازداشت شان کنند.

تلویزیون انعکاس به دلیل گزارش‌های در جریان سال گذشته چندین بار مورد حمله قرار گرفته بود.

به تاریخ دوم ماه مارچ ۲۰۲۱، مرسل واحدی، سعدیه سادات و شهناز روفی، کارمندان تلویزیون انعکاس از سوی افراد مسلح ناشناس به ضرب گلوله در دو حادثهٔ جداگانه کشته شدند.

به تاریخ ۱۰ دسمبر سال ۲۰۲۰، ملاله میوند، گویندهٔ تلویزیون انعکاس نیز به ضرب گوله کشته شد.

این رسانه، به دلیل تهدیدات امنیتی در ماه جولای سال ۲۰۲۱ از ننگرهار به کابل انتقال یافت.

انجمن خبرنگاران آزاد افغانستان گفته است که این حملات نه تنها علیه آزادی بیان بلکه عمل وحشتناک علیه جامعهٔ رسانه‌ای و سایر شهروندان افغانستان است.

این سازمان گفته است که اگر این حملات توقف نباید فعالیت رسانه‌ها در افغانستان به یک کار ناممکن مبدل خواهد شد.

فدراسیون بین المللی خبرنگاران می‌گوید این حملات واضح می‌سازد که سخنان رهبران طالبان قابل باور نیست و هراس و نگرانی جامعهٔ رسانه‌ای و جامعهٔ جهانی در خصوص کارمندان رسانه‌ای موجه است.

XS
SM
MD
LG