لینک های دسترسی

Breaking News

حملات داعش در جهان: افغانستان در سال ۲۰۲۱ بیشترین تلفات را داشت


بررسی حملات گروه دولت اسلامی یا داعش نشان می‌دهد که این گروه در سال ۲۰۲۱ بیش از هر کشور دیگر از مردم افغانستان قربانی گرفته است و کارشناسان هشدار می‌دهند که حضور این گروه تروریستی پس از خروج اردوی ایالات متحده از این کشور در حال افزایش است.

بر اساس گزارش یک مرکز پژوهشی اسراییلی بنام مرکز اطلاعاتی استخبارات و تروریزم میر امیت، گروه دولت اسلامی در سال ۲۰۲۱ حدود ۳۶۵ حملهٔ تروریستی را در افغانستان انجام داد. در این حملات ۲۲۱۰ نفر جان باختند که در مقایسه با سال ۲۰۲۰ افزایش قابل توجهی را نشان می‌دهد. در سال ۲۰۲۰ در ۸۲ حملهٔ این گروه ۸۳۵ نفر کشته شده بودند.

پس از تسلط طالبان بر افغانستان، گروه داعش - خراسان مسوولیت حملات متعدد در این کشور را برعهده گرفته است که در بیشتر آن افراد طالبان هدف قرار داده شده اند، اما سبب کشته و زخمی شدن غیرنظامیان نیز شده است.

بزرگترین حملهٔ داعش در ماه اگست در جریان عملیات تخلیه و در نزدیکی میدان هوایی کابل صورت گرفت که در آن در حدود ۱۷۰ افغان و ۱۳ نظامی امریکایی کشته شدند.

در آخرین مورد، شاخهٔ خراسان گروه دولت اسلامی مسوولیت حملهٔ مرگبار هفتهٔ گذشته در ولایت هرات را بر عهده گرفت که در آن هفت نفر جان باختند و تعدادی هم زخمی شدند.

در گزارش مرکز امیر امیت که بیش از یک دهه حملات داعش را در سراسر جهان دنبال کرده آمده است که افزایش فعالیت داعش در افغانستان (به ویژه در نیمه دوم سال) در پی خروج نیروهای امریکایی از این کشور، فروپاشی رژیم پیشین و تسلط طالبان بر این کشور صورت گرفته است.

سازمان ملل متحد که تلفات غیرنظامیان در افغانستان را ردیابی می‌کند، هنوز گزارش نهایی خود را برای سال ۲۰۲۱ نشر نکرده است، اما ملل متحد در نیمه اول سال ۲۰۲۱ گزارش داده بود که حداقل ۱۶۵۹ غیرنظامی افغان کشته و ۳۵۲۴ نفر زخمی شده اند. سازمان ملل متحد ۳۹ درصد طالبان و ۱۰ در صد گروه دولت اسلامی را مقصر این تلفات عنوان کرده است.

ملل متحد، حتا پیش از خروج نیروهای خارجی از افغانستان از افزایش تلفات غیر نظامیان در اثر حملات گروه داعش -شاخهٔ خراسان در افغانستان نیز خبر داده بود.

هیات معاونت سازمان ملل متحد در افغانستان (یوناما) گزارش داده که در نیمه اول سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۲۴ غیرنظامی افغان در حملات داعش کشته و ۳۱۵ نفر زخمی شده اند که در مقایسه با زمان مشابه در سال ۲۰۲۰ افزایش ۴۵ در صدی را نشان می‌دهد.

تحلیلگران هشدار می دهند که فعالیت این گروه تروریستی دوباره در حال افزایش است.

بر اساس آمار ملل متحد و سایر گزارش‌ها، این گروه از زمان ظهور در سال ۲۰۱۵ در شرق افغانستان، باعث کشته شدن بیش از ۲۲۰۰ و زخمی شدن حدود پنج هزار غیر نظامی شده اند.

گروه داعش- شاخهٔ خراسان عمدتاً جوامع شیعه نشین، مساجد، مکاتب و مناطق مسکونی را در افغانستان هدف قرار می دهد. این گروه همچنین خبرنگاران، فعالان جامعه مدنی و کارکنان صحی را نیز هدف قرار داده است.

گروه‌های حقوق بشری می‌گویند که حملات داعش – شاخهٔ خراسان جنایت علیه بشریت است.

اکنون نگرانی‌های فزاینده‌ای وجود دارد که در نبود عملیات‌های ضد تروریستی قوی در افغانستان، داعش محیط مساعدی را در این کشور برای احیای نیرو و انجام حملات مرگبارتر پیدا کرده است.

داعش در سال ۲۰۲۱ در سطح جهان ۲۷۰۵ حمله را انجام داده است که در نتیجهٔ آن ۸۱۴۷ نفر جان باخته اند.

عراق با از دست دادن ۲۰۸۳ نفر از شهروندانش در اثر حملات گروه دولت اسلامی، پس از افغانستان در ردهٔ دوم قرار گرفته است.

در تازه ترین رویداد، در نتیجهٔ درگیری‌های که بین نیروهای به رهبری کردها و جنگجویان گروه دولت اسلامی (داعش) هفتهٔ گذشته در اطراف زندانی در شمال شرق سوریه رخ داد، بیش از ۷۰ نفر کشته شدند. در این زندان هزاران عضو مظنون داعش نگهداری می‌شوند.

XS
SM
MD
LG