لینک های دسترسی

وحید عمر: کرزی به نفع خود، زیان کشور عمل میکند


روابط میان حامدکرزی، رئیس جمهور افغانستان با مقامات امریکایی در چهار سال گذشته متشنج و غیرقابل پیش بینی بوده است.

یک روزنامه امریکایی نوشته است که آقای کرزی تلاش می ورزد که با اتخاذ تصامیم بحث برانگیز، در میان افغان ها منحیث یک رهبر دست نشانده، ظاهر نشود. اما این روش رئیس جمهور کرزی، با انتقادات مواجه شده است.

روزنامه وال ستریت ژورنال نوشته است که رئیس جمهور افغانستان با تأکید و پافشاری، خواسته هایش را بر واشنگتن تحمیل می کند. توقف حملات شب هنگام توسط نیروهای امریکایی، گرفتن مسئولیت های زندان بگرام و جلوگیری از حضور نمایندگان خارجی در کمیسیون انتخابات افغانستان از مثال های برجستۀ اینگونه تلاش های آقای کرزی محسوب می گردد.

سود شخصی، زیان ملی

وحید عمر، تحلیلگر مسایل سیاسی و سخنگوی پیشین حامد کرزی می گوید که عملکرد رئیس جمهور ممکن منحیث یک رهبر قوی به نفع شخصیت او تمام شود، اما در کل به سود افغانستان نخواهد بود.

به باور آقای عمر رئیس جمهور کرزی به این فکر است که با فشار بیشتر بر امریکایی ها می تواند آنها را وادار به عقب نشینی کند تا بیشتر بر منافغ افغانستان اهمیت قایل شوند.

او اضافه می کند که در وضعیت کنونی روابط افغانستان و امریکا به سوی بنبست در حرکت است که به گفتۀ وی "نیرو هایی در داخل حکومت" آن را به مسیر بنبست می کشانند. اما به گفتۀ این سخنگوی پیشین ریاست جمهوری افغانستان حرکت در این مسیر و یا مهارکردن آن در گرو زیرکی و هوشیاری رئیس جمهور کرزی می باشد.

روش نا مطلوب

محمد حنیف اتمر، عضو حزب حق و عدالت و وزیر پیشین کابینه، با آنکه در برخی موارد انتقادات رئیس جمهور افغانستان را بر ایالات متحده بجا می خواند، روش رای که آقای کرزی در پیش گرفته است، نادرست عنوان میکند.

آقای اتمر ابراز عقیده می کند که تیره ساختن روابط تا مرز قطع روابط به هیچ صورت به سود افغانستان نیست. او می افزاید که رئیس جمهور کرزی باید روش سازنده را اختیار می کرد و در عوض انتقاد برای حل هر یک از مشکلات طرح واقعبینانه یی را پیشکش می کرد.

به نوشته روزنامه وال ستریت ژورنال، اقای کرزی چندی پیش در ملاقات با اندرس فو رسمسن، سرمنشی ناتو به گونۀ آشکار در مورد قطع مشارکت ستراتیژیک با ایالات متحده صحبت کرده است. آقای کرزی چین و روسیه را بدیل احتمالی ایالات متحده در افغانستان پیشنهاد کرده بود.

بازی سیاسی

اما وحید عمر، سخنگوی پیشین ریاست جمهوری افغانستان این روند را یک مانور سیاسی تلقی کرده با اطمینان می گوید که حتا شخص رئیس جمهور کرزی به هیچ صورت با آنچه بیان کرده است، معتقد نیست.

آقای عمر با اشاره به تلاش های ناکام روسیه در گذشته و نیز عدم علاقمندی چین به دخالت در مسایل داخلی کشور ها به اندازه یی که ایالات متحده عمل می کند، تحقق این امر را بعید می داند. او می افزاید که این نکته را آقای کرزی نیز درک کرده است، اما با ابراز چنین بیانات تنها در صدد امتیاز گرفتن از امریکا است.

رئیس جمهور کرزی در گذشته بار – بار به خاطر ضعف در حکومت داری به باد انتقاد گرفته شده بود، اما کای آیده نمایندۀ پیشین سازمان ملل متحد در افغانستان، به روزنامه وال ستریت ژورنال گفته است که حامد کرزی منحیث یک سیاستمدار قوی در افغانستان عرض اندام کرده است.
  • 16x9 Image

    محمد هاشم حبیب زاده

    محمد هاشم حبیب زاده از سال ۲۰۰۰میلادی به این سو با رسانه های مختلف منحیث گوینده، گزارشگر، نویسنده، ویراستار و عکاس ایفای وظیفه نموده و اکنون در بخش دری صدای امریکا مصروف کار است.

XS
SM
MD
LG