لینک های دسترسی

موقف کابل در مذاکرات امنیتی با واشنگتن تغییر نکرده است


جانان موسی زی سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان
وزارت خارجه افغانستان می گوید که مذاکرات در مورد موافقتنامۀ امنیتی دو جانبه میان افغانستان و ایالات متحده امریکا زمانی از سر گرفته خواهد شد که حامد کرزی، رئیس جمهور افغانستان در مورد آن تصمیم بگیرد.

جانان موسی زی، سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان می گوید که این مذاکرات هنوز هم در حالت تعلیق قرار داشته و از پس از تصمیم گیری رئیس جمهور افغانستان، هیئت های مذاکره کنندۀ افغان و امریکایی کار را در مورد نهایی سازی متن موافقتنامه ادامه خواهند داد.

سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان تایید کرد که مذاکرات در مورد موافقتنامۀ امنیتی دو جانبه بخاطر نحوۀ گشایش دفتر طالبان در قطر که در آن طالبان پرچم و لوحه امارت اسلامی را برافراشتند به تعلیق در آمد.

پیش از این مقام های افغان گفته بودند که مذاکرات یاد شده به خاطر تناقض در تعهدات و عمل کرد امریکا در قبال افغانستان به تعلیق آمده است.

فرصت از دست نرفته

در همین حال جیمز دابنز، فرستادۀ ویژه ایالات متحده امریکا برای افغانستان و پاکستان در گفتگوی ویژه با رادیو آشنا صدای امریکا گفته است که هنوز هم وقت کافی برای امضای این موافقتنامه وجود دارد.

آقای دابنز همچنان در مورد خروج نیروهای امریکایی از افغانستان گفت در صورتیکه حکومت افغانستان نخواهد که نیروهای امریکایی پس از سال ۲۰۱۴ در آن کشور باقی بماند "گزینه صفر" یا خروج تمام سربازان امریکایی از افغانستان عملی خواهد شد.

دفتر طالبان در قطر به منظور اجرای مذاکرات صلح در اواسط ماه جون افتتاح شد اما پس از واکنش شدید حکومت افغانستان و برچیده شدن پرچم طالبان، آن گروه هفتۀ گذشته دفتر یاد شده ار بسته کردند و گفتند که از آن برای مذاکرات صلح استفاده نخواهد کرد.

اما سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان روز یک شنبه در یک نشست خبری در کابل گفت که کنون کدام اطلاعیه رسمی در مورد مسدود شدن این دفتر به وزارت خارجه افغانستان ارسال نشده است. او افزود که این دفتر باید بر اساس ضمانت های داده شده به حکومت افغانستان فعالیت کند.

موسی زی همچنان تاکید کرد که حکومت افغانستان زمانی حاضر به گفتگو با طالبان از طریق این دفتر خواهد شد که این مذاکرات به مالکیت حکومت و رهبری حکومت افغانستان باشد.

دیپلومات هایی که بر نمی گردند

سخنگوی وزارت خارجه همچنان گزارش هایی را رد کرد که گویا دیپلومات های افغان پس از تکمیل شدن ماموریت شان در شمار از سفارت خانه های خارجی، دوباره به افغانستان بر نمی گردند.

روزنامه نیویارک تایمز با نشر گزارشی گفته است ۶۰ در صد دیپلمات های افغان پس از پایان ماموریت شان دوباره به افغانستان بر نمی گردند. اما وزارت خارجه با رد این گزارش می گوید که با مسوولین این روزنامه در تماس شده و از آنان در این مورد توضیح خواسته اند.

به گفتۀ سخنگوی وزارت خارجۀ افغانستان در جریان سه سال گذشته نزدیک به ۴۰ دیپلومات افغان پس از ختم ماموریت خود به افغانستان برنگشته اند.

وزارت خارجه همچنان می افزاید که وظیفه ۸۴ دیپلومات افغان در سال جاری در کشور های مختلف ختم شده که از این میان ۴۰ تن شان برگشته و ۱۱ تن دیگر در حال برگشت هستند و به گفته آقای موسی زی متباقی این دیپلومات ها الی سه ماه آینده به افغانستان برخواهند گشت.
XS
SM
MD
LG