لینک های دسترسی

Breaking News

افغانستان، دریافت کننده بیشترین کمک بازسازی امریکا


ایالات متحده امریکا در ۱۳ سال گذشته بیش از ۱۰۴ میلیارد دالر را برای بازسازی افغانستان مصرف کرده است.

متفش ویژۀ ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان روز جمعه گفت که این بیشترین کمک است که امریکا برای بازسازی کشوری در تاریخ به مصرف رسانده است.

جان ساپکو که در دانشگاه جورج تاون در واشنگتن دی سی امروز بیانیه ایراد کرد، افزود که باجود این سرمایه گذاری بزرگ، فساد اداری و تجارت مواد مخدر در افغانستان رونق داشته و آن کشور قادر به نگهداشت پروژه های نیست که ایالات متحده آنرا آغاز کرده است.

آقای ساپکو افزود "ما در افغانستان حکومتی را ایجاد کردیم که افغانها توانایی نگهداشت و تداوم آنرا ندارند."

ایالات متحده و جامعۀ جهانی بیش از ۶۰ در صد مصارف سالانۀ افغانستان را می پردازند.

باوجود فرا رسیدن خروج تمام نیروهای جنگی بین المللی از افغانستان، کانگرس امریکا ۱۶ میلیارد دالر دیگر را علاوه بر پول بازسازی افغانستان برای آن کشور تخصیص داده است.

مفتش ویژۀ ایالات متحده در امور بازسازی افغانستان می گوید که حکومت امریکا در رسیدگی به مشکل فساد اداری در افغانستان ناکام مانده است. او افزود باوجود آنکه افغانستان در بالای ردیف مفسد ترین کشور های جهان قرار دارد، ایالات متحده میلیاردها دالر را در آن مصرف می کند.

آقای ساپکو از مصرف ۷.۶ میلیارد دالر واشنگتن برای محو تجارت و کشت مواد مخدر در افغانستان نیز انتقاد کرد. او هشدار داد که در نبود استراتیژی موثر امریکا و علاقمندی سیاسی افغانها، افغانستان ممکن به مولد موادمخدر و مجرمین مبدل شود.

مفتش ویژۀ ایالات متحده بر اهمیت نظارت امور بازسازی افغانستان پافشاری کرد، اما افزود که کاهش حضور نظامی وافزایش ناامنی، کار این نهاد را پرخطر ساخته است.

XS
SM
MD
LG