لینک های دسترسی

Breaking News

خلاصه تازه ترین اخبار جهان و افغانستان


افغانستان - کرزی و پینتا

حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان در دیدار امروزش با لیون پنیتا، وزیردفاع ایالات متحده از او خواست تا نیروهای بین المللی از روستاهای افغانستان خارج شده و در پایگاه های شان مستقر شوند.

کرزی در این دیدار گفت قوای امنیتی افغان توانایی تامین امنیت قریه های کشورشان را دارند. حامد کرزی گفت اکنون باید کار روی تحویل دهی مسوولیت های امنیتی ازقوای خارجی به قوای افغان یک سال زودتر یعنی تا ختم سال 2013 صورت گیرد.

افغانستان - طالبان مدعی توقف مذاکرات صلح

طالبان با پخش اعلامیه یی گفته اند که روند مذاکرات در قطر بدلیل ارایه پیش شرط های غیرقابل قبول از جانب ایالات متحده امریکا به آنها، متوقف گردیده است. طالبان این پیش شرط ها را مشخص نساخته اند اما قبلا مقامات افغان و امریکایی از طالبان خواسته بودند تا قانون اساسی افغانستان را قبول نموده، از خشونت دست برداشته و روابط شان به گروه های دهشت افگن را خاتمه دهند.

پاکستان - رهایی زوج سویسی

یک زوج سویسی در پاکستان بعد از آن رها شدند که توسط تندروان طالبان از ختم ماه جولای به گروگان گرفته شده بود. مقامات اردوی پاکستان پنجشنبه گفت گروگان ها در نزدیک یک جاده اصلی نزدیک یک ماموریت تفتیش نظامی در وزیرستان شمالی، درمنطقه قبایلی پاکستان یافت شدند. تندروان آنها را آنجا به اسارت گرفتند. مقامات می گویند آنها به پیشاور منتقل شده بودند.

افغانستان - انتقال عسکر امریکایی متهم

لیون پینتا، وزیردفاع ایالات متحده پنجشنبه با حامدکرزی، رئیس جمهور افغانستان در بحبوحه عصبانیت درمورد تصمیم ایالات متحده به انتقال عسکر متهم به گلوله باری مرگبار در قندهار از افغانستان ملاقات کرد.

یک مقام ارشد ایالات متحده که نامش ذکر نشده است گفت این عسکر عصر چهارشنبه به کویت، جایی که اردوی ایالات متحده چندین توقیف گاه دارد، منتقل شده است.
جان کیربی، یک سخنگوی وزارت دفاع ایالات متحده گفت این عسکر امریکایی به خاطر مصئونیتش وبرای قابل دسترس بودن برای تحقیقات بیشتر به مستنطقینش از افغانستان خارج شده است. او گفت انتقال وی لزوماً به این معنی نیست که او درافغانستان محاکمه نخواهد شد، طوریکه بسیاری افغان ها تقاضا کرده اند.

افغانستان - حمله به موتر اردو

یک عراده رینجر اردوی ملی افغانستان درمسیر بدخشان به قندوز در ساحه آق مسجد شهر تالقان هدف انفجار مواد جاسازی شده یک عراده موتر سایکل قرار گرفت.
این حادثه خسارات سطحی به موتر اردوی ملی وارد کرد اما به سرنشینان آن آسیبی نرسانید. هنوز کسی مسوولیت این انفجار را به عهده نگرفته و کسی هم بازداشت نگردیده است.

بنگلادیش - برنده مناقشه طولانی زمین

بنگلادش می گوید یک محکمه ملل متحد به نفع این کشور در یک مناقشه طولانی سرحدی بحری با برما رای داده است. دیپو مونی، وزیرخارجه بنگلادش می گوید 'محکمه بین المللی برای قانون بحری' به کشورش یک زون اقتصادی انحصاری را اعطا کرده است که به وسعت 685 کیلومتر مربع در خلیج بنگال است.

این محکمه همچنین دسترسی کامل به فلات قاره یی بیرون آن را اجازه داده است. محکمه یک ساحه قلمرو بحری به وسعت 41 کیلومتر مربع در اطراف جزیره سنت مارتینز را مقرر داشته است.

XS
SM
MD
LG