لینک های دسترسی

کمیشنرهای جدید: دوری از اتکاء به ارگ در حد امکان


اعضای جدید کمیسیون مستقل انتخابات از میان هفت قوم افغانستان انتخاب شده اند.
اعضای جدید کمیسیون مستقل انتخابات از میان هفت قوم افغانستان انتخاب شده اند. سه عضو این کمیسیون جدید زن است.

ساختار اعضای جدید کمیسیون کاملا قومی است. 3 عضو پشتون است و از اقوام تاجک، هزاره، ازبک، نورستانی، سادات و ایماق هر کدام یک عضو به عنوان کمیشنرهای کمیسیون انتخاب شده است.

این اعضای جدید، می گویند که اشتباهات و کاستی های تیم قبلی را تکرار نخواهند کرد بلکه از اشتباهات آنها، به عنوان تجربه استفاده خواهند کرد.

در مراسم معرفی امروز، فاصله میان کمیسیون مستقل انتخابات و جامعه مدنی، احزاب سیاسی و بالاخره مردم و تکیه بیشتر کمیسیون انتخابات بر ارگ، به عنوان اشتباهات و کاستی تیم قبلی خوانده شد که بقول تیم جدید تکرار نخواهد شد.

بیشتر اعضای تیم جدید کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان، حفظ استقلالیت کمیسیون را حلال مشکل دانسته می گویند که از تکیه به ارگ، که باعث بروز مشکلات می گردد و حتی المقدور دوری خواهند جست.

عبدالرحمن هوتکی، عضو تیم جدید در مورد چنین گفت: "من، مطلقا طرفدار استقلالیت کمیسیون خواهم بود و درین راستای به نماینده گی از بخشی از جامعه مدنی افغانستان که من اینجا آمده ام، مطلقاً در استقلالیت کمیسیون گامهای عملی را خواهم برداشت و با تمام نیرو و قوت تلاش خواهم کرد که کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان استقلالیت خود را حفظ کند."

آقای هوتکی، در مورد موجودیت چند تن از اعضای تیم جدید گفت که کمیسیون به تنهایی در یک کشور عقب مانده مانند افغانستان معجزه کرده نمیتواند. این عضو جدید کمیسیون انتخابات می گوید باید مردم سهم بگیرند و مشارکت خود را زیاد بکنند.

آقای هوتکی همکاری جامعه مدنی، امنیت سراسری و توجه بیشتر به مناطق نا امن را برای موفقیت پروسه لازمی می داند.

تاثیرگذاری تیم های نظارتی

تیم جدید کمیسیون مستقل انتخابات باور دارد که به وجود آوردن تیم های نظارتی قوی و سهیم ساختن مردم در پروسه نظارتی می تواند در شفافیت پروسه ممد واقع شود.

فضل احمد معنوی، رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
فضل احمد معنوی، رئیس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان
در مراسم معرفی اعضای جدید کمیسیون فضل احمد معنوی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات پیشین، دربیانیه مختصرش، راز موفقیت خود درانجام وظایف سنگین ملی مانند انتخابات را همکاری صادقانه رسانه ها دانسته بیشتر از همه از اصحاب رسانه ها سپاس گذاری کرد.

رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات، که در دوره تصدی اش ، با انتقادات شدیدی مواجه بود، گفت که شاید اشتباه سرزده باشد اما قصدی وعمدی نبوده است.

آقای معنوی گفت: "شاید من، اشتباه داشتیم و خطا داشتم، اما باورمان، اینست که هیچ چیز را قصدی بر خلاف منافع ملی، منافع مردم و ملت خود انجام نداده ام."

آقای معنوی، افزود که با همین شرایط و ظرفیت های حاکم در کشور آنچه لازم بود ما انجام دادیم و امروز بسیار خوش استیم که کار ما پایان یافت و در یک فضای صمیمانه، آزاد و دموکراتیک ما کارهای خود را به تیم جدید واگذار می کنیم.

رییس پیشین کمیسیون مستقل انتخابات، ابراز امیدواری کرد که این روند در افغانستان نهادینه شود و کسی فکر نکند که مقام و کرسی ها موروثی، شخصی و ملکیت اش است. او گفت این نهادها مربوط به ملت افغانستان است.
  • 16x9 Image

    عبدالحی ورشان - کابل

    عبدالحی ورشان از 1993 میلادی به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا بخش افغانستان کار می کند. ورشان از سال 2002 به حیث گزارشگر رادیو صدای امریکا در کابل کار می کند. از کارهای برجسته گزارشگری ورشان تهیه گزارش از نشست های مهم سیاسی و نظامی و نشست های بین المللی مربوط به قضیه افغانستان درکابل است. عبدالحی ورشان فارغ التحصیل ادبیات وعلوم بشری از پوهنتون کابل است.

XS
SM
MD
LG