لینک های دسترسی

Breaking News

سرمست از افغانستان، عالیترین جایزۀ موسیقی جهان را گرفت


جایزه ۲۰۱۸ موسیقی پولار به انستیتیوت ملی موسیقی افغانستان و احمد سرمست، بنیانگذار این انستیتیوت "به پاس استفادۀ خلاقانه از موسیقی برای تغییر زندگی انسان" اعطا شد.

آقای سرمست به رادیو آشناس صدای امریکا گفت که جایزۀ معتبر موسیقی پولار از سال ۱۹۸۹ به اینسو همه ساله به اشخاص، دسته‌ها و نهادهای موسیقی تعلق می‌گیرد که دستآورد منحصر به فرد در راستای موسیقی داشته و با شکستن مرزها و موانع سیاسی مردم را به هم نزدیک می‌سازد.

جایزۀ موسیقی پولار که به نام جایزۀ نوبل موسیقی نیز مشهور است، برای نخستین بار به افغانستان تعلق گرفته است.

برندگان این جایزه در برنامه‌‌ای که از طریق تلویزیون پخش می‌شود به تاریخ ۱۴ جون در شهر استکهلم سویدن با حضور کارل گوستاف شانزدهمین شاه این کشور، معرفی خواهند شد. برندگان مبلغ یک میلیون کرون سویدنی معادل ۱۲۵ هزار دالر امریکایی دریافت می‌کنند.

برندۀ دیگر این جایزه گروه موسیقی "متالیکا" می باشد. متالیکا یک گروه موسیقی امریکایی است که در سال ۱۹۸۱ در شهر لاس آنجلس فعالیت خود را آغاز کرده بود.

جایزه موسیقی پولار در سال ۱۹۸۹ به ابتکار استیگ اندرسن، رهبر گروه موسیقی پاپ "آبا" تاسیس شد. همه ساله، از میان ده‌ها نامزد تنها دو کاندید می توانند به این جایزۀ مهم دست یابند.

در رابطه به این موضوع حفیظ آصفی مصاحبه یی با داکتر احمدناصر سرمست رییس انستیتیوت ملی موسیقی انجام داده است.

شرح کامل مصاحبه با احمد ناصر سرمست را از اینجا بشنوید:
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:42 0:00

  • 16x9 Image

    حفیظ آصفی - واشنگتن

    حفیظ آصفی پس از فراغت از دیپارتمنت ژورنالیزم فاکولته ادبیات پوهنتون کابل در سال ۱۳۵۸تا کنون در رسانه های مختلف ملی و بین المللی به صفت نویسنده، ژورنالیست و منتقد هنری کار کرده است. آصفی از سال ۲۰۰۹ تا کنون در رادیو و تلویزیون آشنا صدای امریکا سرگرم کار است. 

XS
SM
MD
LG