لینک های دسترسی

Breaking News

ادعاهای ضد و نقیض تلفات ملکی در حملات هوایی در لوگر


مقامات نظامی ایالات متحده گفته اند که در بارۀ کشته شدن احتمالی افراد، ناشی از حملۀ هوایی در افغانستان تحقیق می کنند.

یک مقام اردوی ایالات متحده روز چهارشنبه گفت "نیرو های امریکایی – افغان از رویداد تلفات غیرنظامیان در پل علم در ولایت لوگر آگاه است. یک گروه تحقیقاتی به ساحه اعزام شده است."

تازه ترین تلفات غیرنظامیان در ولایت لوگر روز چهارشنبه زمانی گزارش داده شد که یک حملۀ هوایی امریکایی، پناهگاه مظنون طالبان را در آن ولایت هدف قرار داد.

باشندگان ساحۀ دشت بهاری از مربوطات پل‌علم مرکز ولایت لوگر ادعا کرده اند که در نتیجۀ حملۀ هوایی بر یک منزل مسکونی، ۱۳ فرد ملکی کشته و ۱۱ تن دیگر زخمی شده اند.

اما سلیم‌خان صالح، سخنگوی والی لوگر، به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، این حمله پس از آن انجام شد که ولسوال نام‌نهاد طالبان برای ولسوالی خوشی این ولایت با افرادش در آنجا پناه گرفته بودند.

آقای صالح گفت که در این حمله، محمدالله ولسوال نام‌نهاد طالبان با معاونش کشته شده و بر اساس معلومات اولیه ۱۰ فرد ملکی نیز زخمی شده اند که برای مداوا به کابل منتقل گردیده اند.

سخنگوی والی لوگر کشته‌شدن افراد ملکی را در آن رویداد رد نکرد؛ اما گفت که در این مورد پس از انجام تحقیقات معلومات با رسانه‌ها شریک خواهد شد.

اما هواس خان کوچی، یک بزرگ قومی از منطقۀ بهاری به رادیو آشنا – صدای امریکا گفت، در نتیجۀ آن حمله، چهار زن و ۹ کودک کشته و همچنان به شمول زنان و کودکان ۱۲ تن دیگر زخمی شده اند که برای تداوی به کابل منتقل گردیده اند.

آقای کوچی گفت که حمله حوالی ساعت ۸:۳۰ صبح امروز پس از آن انجام شد که طالبان به یک هلیکوپتر گلوله‌باری کردند. او افزود که دو جسد هنوز هم در زیر آوار باقی مانده و متباقی توسط سکواتر بیرون کشیده شده اند.

به گفتۀ برخی منابع، این خانواده باشندۀ اصلی خوست بودند؛ اما از مدتی به این طرف در دشت بهاری به سر می‌بردند که بیشتر مردان خانواده در کشورهای عربی برای کار رفته اند.

طالبان با نشر خبرنامه‌ای مدعی شده اند که نیروهای امریکایی بر منازل مسکونی در دشت بهاری حملاتی را انجام داده اند که به شمول کودکان و زنان، ۱۳ تن کشته شده و هفت تن دیگر زخم برداشته اند.

این گروه همچنان ادعا کرده است، پس از آنکه یک هلیکوپتر نیروهای مشترک را در آن ساحه سقوط داده اند؛ صبح امروز حملات هوایی انجام شده است.

اما سخنگوی والی لوگر، ادعای سقوط هلیکوپتر توسط طالبان را رد کرد و گفت که هلیکوپتر دیشب کوماندوها را در دشت بهاری، پایین کرده و دوباره پرواز کرده است.

گفته نشده است که این حمله را سربازان افغان انجام داده اند یا قوای خارجی مستقر در افغانستان.

روز دو شنبه نیز ادعا شده بود که در حملۀ قوای هوایی افغان در ولسوالی شیندند ولایت هرات کم از کم ۱۶ غیر نظامی کشته شد، اما وزارت دفاع افغانستان این ادعا را رد کرد.

XS
SM
MD
LG