لینک های دسترسی

Breaking News

منتقد سیاسی پوتین به دلیل 'تسمم' بستری شد


الکسی نوالنی سیاستمدار مخالف حکومت روسیه روز پنجشنبه ۲۰ اگست (۳۰ اسد) در یک شفاخانه سایبریا بستری شد و در حالت کوما است.

آقای نوالنی که یکی از منتقدین سخت ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه است روز چهارشنبه از شهر تومسک سایبریا عازم مسکو بود که به دلیل خرابی صحت وی طیاره اش در شهر اومسک نشست اضطراری کرد و او را به شفاخانه انتقال دادند.

کیرا یارمیش، سخنگوی آقای نوالنی گفت: "فکرمی‌کنیم در چای الکسی چیزی مخلوط شده و او را مسموم کرده است زیرا چای تنها چیزی بود که او از صبح نوشیده بود. الکسی حالا بیهوش است."

خانم یارمیش نگفته است که چه کسی او را مسموم کرده است.

داکتران معلومات ضد و نقیضی در مورد وضعیت صحی آقای نوالنی ارایه کرده اند. گاهی می‌گویند که آقای نوالنی حالت ثابتی دارد اما در عین زمان می‌گویند که وضعیت‌اش هنوز هم وخیم است و آنان کوشش دارند او را نجات بدهند.

کریملن تاریخچه طولانی در مسموم کردن منتقدین خود دارد. الکساندر لیتونینکو در سال ۲۰۰۶ پس ازآن درگذشت که چای مخلوط با ماده پولونیوم-۲۱۰ را نوشید. همچنان سرگی سکریپال جاسوس دو طرفه در سال ۲۰۱۸ در بریتانیا مسموم شد.

کریملین بارها از دست داشتن در این حوادث انکار کرده و آنرا تبلیغات ضد روسی خوانده است.

تاتیانا شکیرووا، سخنگوی محلی وزارت صحت بستری شدن آقای نوالنی را تایید کرد و گفت: "داکتران درحد امکان تلاش دارند تا وضعیت آقای نوالنی بهتر شود. مسموم شدن هم یکی از علت هایی است که بررسی خواهد شد. حالا ممکن نیست دلیل مریضی او را گفت. "

الکسی نوالنی ۴۴ ساله که وکیل و فعال ضد فساد اداری است، به دلیل سازماندهی اعتراضات ضد کرملین، چندین بار زندانی شده و حتا از سوی طرفداران حکومت روسیه در روی جاده لت و کوب شده است.

قرار است ماه آینده انتخابات محلی در روسیه برگزار شود و آقای نوالنی و متحدین اش در تلاش‌اند تا به نامزدان مورد نظرشان، حمایت جلب کنند.

XS
SM
MD
LG