لینک های دسترسی

Breaking News

خوردن بادام و چاکلیت ممکن سبب کاهش کولسترول شود


افراد اضافه وزن و چاق که روزانه بادام و چاکلیت می‌خورند، بر اساس یافته های یک پژوهش جدید، شاید نظر به سایر افراد هم وزن شان که این دو ماده را مصرف نمی‌کنند، کولسترول پایانتر داشته باشند.

در گذشته نیز مطالعات، مصرف بادام و چاکلیت را با کاهش قند، فشار و کولسترول خون ربط داده بود. بلند بودن قند، فشار و کولسترول خون عوامل عمدۀ ابتلا به امراض جدی قلب‌ و رگ‌ها اند.

پژوهشگران در این مطالعه کولسترول افراد چاق و اضافه وزن را آزمایش کردند. شرکت کنندگان برای چهار هفته غذای معمول امریکایی خوردند و سپس برای چهار هفتۀ دیگر روزانه یک مشت بادام را در رژیم غذایی شان اضافه کردند.

در چهار هفتۀ سوم روز دو قاشق چاکلیت سیاه در غذای این افراد علاوه شد و بلاخره در چهار هفتۀ آخر، شرکت کنندگان این مطالعه هم بادام و هم چاکلیت سیاه را روزانه به گونۀ منظم صرف کردند.

دانشمندان دریافتند که اضافه کردن بادام، چاکلیت سیاه و کاکاو در غذای روزمرۀ این افراد، سبب پایان آوردن کولسترول بد خون آنان شد. کولسترول بد خون یا LDL سبب بندش رگ‌های خون و سکته‌های قلبی و مغزی می‌شود.

پنی کریس ایترتون، پژوهشگر ارشد این مطالعه در پوهنتون پنسلوانیای ایالات متحده، به خبرگزاری رویترز گفته است که نتایج این تحقیق به این معنا نیست که افراد چاق و اضافه وزن هر قدری که دل شان شد، بادام و چاکلیت نوش جان کنند، بلکه تعادل را، به پیمانۀ که ذکر شد، حفظ کنند.

شرکت کنندگان این مطالعه بین ۳۰ تا ۷۰ سال عمر داشتند و همه اضافه وزن یا چاق بودند. در جریان تحقیق آنان نصف کالوری مورد نیاز روزمرۀ شان را از قند، ۱۶ درصد آن را از پروتین و ۳۳ تا ۳۶ درصد آن را از چربی دریافت کردند.

انرژی موجود در غذای شرکت کنندگان به گونه‌ای تنظیم شد که وزن شرکت کنندگان در جریان تحقیق ثابت باقی بماند. از آنجاییکه شمار شرکت کنندگان این تحقیق معدود -۳۱ نفر – بود، نتایج آن در گروه‌های بزرگتر ممکن متفاوت باشد.

سمنتا هیلر، متخصص تغذیه که در این پژوهش دخیل نبوده است، با اشاره بر مزایای صحی مغزیات و کاکاو بر صحت انسان چون جلوگیری از التهاب، افزودن فایبر و فراهم آوری چربی‌های مفید به بدن، تاکید می‌کند که در مصرف این دو میانه روی درست است و اسراف نباید کرد.

XS
SM
MD
LG