لینک های دسترسی

Breaking News

ارگ: تحقیقات در مورد "جنایات طالبان" در کندز آغاز شد


چهارراهی شهر کندز که اکنون در کنترول نیرو های دولت افغانستان قرار دارد.

به تعقیب نشر گزارش سازمان عفو بین المللی در مورد "جنایاتی که طالبان در دوران حاکمیت سه روزۀ شان در شهر کندز" مرتکب شدند، مقامات ارگ ریاست جمهوری گفتند که بررسی در مورد گزارش آن سازمان آغاز شده است.

بر اساس اعلامیۀ ارگ، "طالبان و همکاران دهشت افگن شان" علاوه بر ایجاد رُعب و ترس در میان مردم، دست به کشتار خودسرانۀ افراد ملکی و نظامی آن شهر زدند.

در این اعلامیۀ آمده است که طالبان "بر ناموس و عزت مردم نیز تجاوز" کرده، زندانیان جنایی را از حبس آزاد کردند.

گزارش عفو بین المللی حاکی از آنست که طالبان، "زندانیان زن مورد تجاوز جنسی و لت و کوب قرار گرفته و تعدادی از آنان را با خود برده اند."

ارگ اذعان داشته که طالبان در کندز، اموال مردم را غارت و تعداد از ساختمان های دولتی از جمله رادیو و تلویزیون و نهاد های تعلیمی و تحصیلی را به آتش کشیدند.

عفو بین المللی به نقل از شاهدان گزارش داده است که قتل های گروهی، تجاوز جنسی گروهی و تلاشی خانه به خانه، بخش از اعمال است که طالبان در شهر کندز مرتکب شده اند.

سید ظفر هاشمی، معاون سخنگوی رئیس جمهور افغانستان، به رادیوآشنا صدای امریکا گفت که برای دریافت واقعیت از آنچه در شهر کندز رخ داده است، کمیسیون خاص ایجاد شده است.

آقای هاشمی به رادیو آشنا صدای امریکا گفت " بررسی های ابتدایی نشان می دهد که مال مردم چور و چپاول شده و به تجارت مردم صدمه وارد شده است. بر اساس بررسی های ابتدایی سلسله اتهامات دیگر نیز موجود است و حکومت افغانستان کمیسیون ویژه را ایجاد کرده تا اتهامات را مورد بررسی قرار بدهد."

عفو بین المللی به نقل از فعالان محلی در شهر کندز نوشته است که جنجگویان طالبان "اعضای زن خانواده ها را مورد تجاوز جنسی قرار دادند و سایر اعضای خانواده به شمول مردان و اطفال را کشته اند."

گزارش عفو بین المللی به نقل از یکی از خویشاوندان یک زن نوشته است که طالبان که در شفاخانه مصروف کار بود، به صورت گروهی تجاوز جنسی کردند و بعد او و یک دایه دیگر را به قتل رساندند، زیرا آنان خدمات باروری را برای زنان شهر کندز، فراهم می کردند.

بر اساس این گزارش، طالبان، با استفاده اطفال تلاش داشتند تا تلاشی خانه ها را انجام داده و به سایر اهداف شان نایل آیند.

براساس فعالان محلی، عفو بین المللی گزارش می دهد "جنگجویان طالبان نزدیکان فرماندهان پولیس و سربازان افغان - به ویژه پولیس محلی - را مورد تجاوز جنسی قرار داده، و آنان را برعلاوۀ اطفال شان کشته و خانه های شان را چپاول کردند.

در همین حال، وزارت صحت افغانستان گزارش می دهد در جریان پنج روز گذشته، ۴۶۶ مجروح و جسد ۶۰ نفر به شفاخانه ها انتقال داده شده اند.

وحیدالله مایار، سخنگوی وزارت صحت، به رادیو آشنا صدای امریکا گفت که شفاخانه ها با کمبود داکتر و ادویه مواجه اند.

بر اساس گزارش ها، بعد از تسخیر مجدد شهر قندوز از وجود طالبان، پاکسازی گسترده طالبان در آن شهر آغاز شده است. به گفتۀ شاهدان، جنگ هنوز هم در نزدیک شفاخانه قندوز و شفاخانه داکتران بدون سرحد ادامه دارد.

  • 16x9 Image

    خالد مفتون - واشنگتن

    خالد مفتون، به عنوان تهیه کننده گزارش های تحلیلی و گوینده خبر، کارش را از ابتدای سال ۲۰۱۴ در رادیو صدای امریکا در واشنگتن آغاز کرد. خالد پیشتر از این، حدود ۱۰ سال در رسانه های بین المللی مختلف به شمول خبرگزاری آلمان درکابل و رادیو آزادی در پراگ کار کرده بود. خالد مفتون سند لیسانس حقوق و علوم سیاسی را از دانشگاه کابل دریافت کرده و سند ماستری را در رشته مدیریت عامه از انستیتوت مطالعات بین المللی مونتری کالیفرینای امریکا کسب کرده است.

XS
SM
MD
LG