لینک های دسترسی

Breaking News

عفو بین‌الملل از ناپدید شدن الهه دلاورزی ابراز نگرانی کرد


پیش از این، الهه دلاورزی مدعی شده بود که توسط سیعد خوستی، سخنگوی وزارت داخلۀ حکومت طالبان مورد تجاوز جنسی و شکنجه قرار گرفته، اما این عضو طالبان ازدواج با این دختر را پذیرفته، اما موضوع تجاوز و ضرب و شتم را رد کرده بود.

سازمان عفو بین‌الملل از ناپدید شدن الهه دلاورزی، دختری که چهارماه پیش با نشر ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی سعید خوستی، سخنگوی پیشین وزارت داخلۀ طالبان را متهم به تجاوز جنسی و شکنجه کرده بود، خبر داده است.

این سازمان ناوقت روز دوشنبه پنجم دسمبر (۱۴ قوس) در خبرنامه‌ای گفت که خانواده الهه دلاورزی به عفو بین‌الملل اطلاع داده است که این خانم از تاریخ ۱۱ نومبر ۲۰۲۲ ناپدید شده است.

خانوادۀ او به عفو بین‌الملل همچنان مدعی شده است که الهه دلاورزی توسط افراد طالبان بازداشت و در حال حاضر در ادارۀ استخبارات این گروه زندانی است.

اخیراً برخی از رسانه‌های محلی افغانستان گزارش داده اند که خانواده الهه دلاورزی در نامه‌ای سرگشاده به مناسبت روز جهانی خشونت علیه زنان به یوناما، از ربوده شدن او توسط شبکه حقانی خبر داده اند.

بر اساس این گزارش‌ها، خانوادۀ این دختر مدعی شده بود که آنان شواهدی در اختیار دارند که نشان می‌دهد او در پاکستان از سوی "شبکه حقانی" ربوده شده و پس از انتقال به کابل، دوباره زندانی شده است.

سازمان عفو بین‌الملل گفته است که از مفقود شدن این دختر شدیداً نگران است و از طالبان خواسته است که در صورتیکه الهه در بازداشت آنان باشد، باید او را "بدون قید و شرط" از زندان رها کنند.

این سازمان همچنان از مقام‌های طالبان خواسته است که به خانم الهه اجازه دسترسی به کمک‌های صحی بدهند.

طالبان تا کنون در این مورد ابراز نظر نکرده اند.

الهه دلاورزی برای نخستین بار در ماه سنبلۀ امسال با نشر چندین ویدیو در رسانه‌های اجتماعی مدعی شد که در ماه دلو سال گذشته، پس از تجاوز جنسی در "ادارۀ استخبارات حکومت طالبان" سعید خوستی، سخنگوی پیشین وزارت داخلۀ حکومت طالبان او را به زور و جبر به نکاح خود درآورده است.

این خانم گفته بود: "من بسیار لت و کوب شدم، در آنجا (ادارۀ استخبارات طالبان) بالایم تجاوز شد، من نمی‌دانستم که چه کنم و آن‌ها از من فلم گرفتند. سعید خوستی از من فلم گرفت، و بعداً من را تهدید کرد که آن را نشر می‌کنم و من را به کارهای بسیار زشت وادار می‌کرد."

اما سعید خوستی در آن زمان به ادعاهای الهه دلاورزی واکنش نشان داده و گفته بود: "شش ماه قبل با دختری که الهه نام دارد به خواست خودش ازدواج کردم، بعد از آن دیدم که در عقیدۀ خود مشکل دارد. تلاش کردم که از راه نصحیت و بحث، مشکل عقاید آن حل شود، اما نتیجه نداد."

آقای خوستی همچنان خانم الهه را متهم به توهین به مقدسات کرده بود که به گفتۀ وی در این باره ثبوت نیز در اختیار دارد. این عضو طالبان شکنجه و لت و کوب این دختر را رد کرده و افزوده بود که در حال حاضر، او را "طلاق" داده است.

XS
SM
MD
LG