لینک های دسترسی

Breaking News

هشدار عفو بین‌الملل نسبت به خطر اعدام ۱۴ معترض زندانی در ایران


معترضان زندانی
معترضان زندانی

سازمان عفو بین‌الملل روز سه‌شنبه هفتم فبروری (۱۸ دلو) با انتشار یک فراخوان اقدام فوری نسبت به خطر جدی اعدام ۱۴ معترض بازداشت‌شده در ایران هشدار داد.

این نهاد تاکید کرده است که این افراد از دادرسی عادلانه محروم بوده‌اند و حقوق آنان در روند بازجویی و محاکمه نقض شده و این افراد برای اعتراف اجباری تحت فشار و شکنجه بوده‌اند.

شلاق، شوک برقی، تهدید به مرگ و تجاوز و آزار جنسی روش‌هایی است که به گفته این نهاد بین‌المللی، ماموران امنیتی ایران برای گرفتن اعتراف اجباری از معترضان به کار گرفته‌اند.

عفو بین‌الملل این افراد را عرشیا تکدستان، جواد روحی، ابراهیم نارویی، کامبیز خروت، مجید کاظمی، منوچهر مهمان‌نواز، منصور دهمرده، مهدی بهمن، محمد بروغنی، مهدی محمدی‌فرد، محمد قبادلو، صالح میرهاشمی، سعید یعقوبی و شعیب میربلوچ‌زهی ریگی معرفی کرده است.

عفو بین‌الملل در این بیانیه از غلام‌حسین محسنی اژه‌ای، رییس قوه قضاییه ایران خواسته است تا احکام اعدام معترضان را لغو و زندانیانی را که به دلیل فعالیت‌های مسالمت‌آمیز خود بازداشت شده‌اند، آزاد کنند.

این نهاد همچنین از رییس قوه قضاییه ایران خواسته است که برای معترضان بازداشت‌شده امکان دادرسی عادلانه بر اساس معیارات بین‌المللی و دسترسی آنان به وکیل انتخابی خودشان را فراهم کند.

عفو بین‌الملل تاکید کرده است که استفاده از مجازات اعدام برای اقداماتی که منجر به "قتل عمدی" نمی‌شود، خلاف تعهدات بین‌المللی ایران است. محسن شکاری، مجیدرضا رهنورد، محمد حسینی و محمدمهدی کرمی، چهار تن از معترضان زندانی بودند که طی مدت کوتاهی پس از بازداشت محاکمه و اعدام شدند.

این افراد از دسترسی به وکیل انتخابی محروم بوده‌اند و عفو بین‌الملل محاکمه آنان را "به شدت ناعادلانه" توصیف کرده است.

نشریه بریتانیایی گاردین روز دوشنبه ۱۷ دلو در گزارش مفصلی اعلام کرد که با ۱۱ زن و مرد ایرانی که در اعتراضات اخیر شرکت کردند، مصاحبه کرده است و این افراد گفته‌اند که ماموران ایرانی در حین بازداشت آنان را مورد تجاوز جنسی، خشونت جنسی، ضرب و شتم و شکنجه قرار دادند.

پیشتر هم شبکه خبری سی‌ان‌ان با انتشار یک گزارش تحقیقی از خشونت، تعرض، و تجاوز جنسی در زندان‌ها و بازداشتگاه‌های ایران خبر داده بود.

سازمان حقوق بشر ایران، مستقر در ناروی، اعلام کرده است که دست‌کم ۱۰۹ معترض بازداشت‌شده در معرض خطر اعدام قرار دارند.

اغلب این افراد به "محاربه" و "افساد‌ فی‌الارض" متهم شده‌اند؛ اتهام‌هایی که تشخیص مصادیق آنها بر عهده قاضی است و حقوقدانان آنها را "مبهم" می‌دانند.

ایران پس از چین دومین کشور جهان از رهگذر میزان بلند اعدام است.

XS
SM
MD
LG