لینک های دسترسی

Breaking News

رهبر ایران دستور عفو مجازات 'ده‌ها هزار زندانی' را صادر کرد


خبرگزاری دولتی ایران (ایرنا) گزارش داده است که آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، به مناسبت ۴۴مین سالروز پیروزی انقلاب اسلامی با عفو و تخفیف مجازات "ده‌ها هزار زندانی" به شمول برخی از افرادیکه در پیوند به اعتراضات اخیر ایران زندانی شده اند، موافقت کرده است.

در گزارش روز یکشنبه پنجم فبروری (۱۶ دلو) ایرنا آمده است زندانیانی که تابعیت دوگانه داشته و نیز کسانیکه به "افساد فی‌الارض" متهم اند، شامل فرمان عفو نمی‌شوند. شماری از معترضان شامل در اعتراضات اخیر ایران به اتهام "فساد فی‌الارض" زندانی شده اند.

کسانیکه به جرم جاسوسی برای بیگانگان و ارتباط مستقیم با استخبارات خارجی زندانی شده اند، نیز در این فرمان رهبر ایران شامل عفو و تخفیف مجازات نیستند.

غلام‌حسین محسن اژه‌ای، رییس قوهٔ قضاییهٔ ایران، در نامه‌ای عنوانی خامنه‌ای عفو و تخفیف مجازات زندانیان را پیشنهاد کرده است. بر اساس گزارش ایرنا،‌ اژه‌ای در این نامه نوشته است که بسیاری از جوانانی‌ که "متوجه توطیه دشمنان در جریان اغتشاشات اخیر" شده اند، خود را از صف "عناصر اصلی اغتشاشات" جدا کرده اند که به گفتهٔ‌ او، آنان بر ضد نظام جمهوری اسلامی نبوده و برایشان پیشنهاد عفو می‌شود.

رییس قوهٔ‌ قضاییهٔ ایران در این نامه همچنین نگاشته است: "بدیهی است چنانچه این افراد عفو شده مجدد مرتکب جرم شوند، طبق قانون برخورد سنگین‌تری با آنها خواهد شد."

در پی تظاهرات به خاطر مرگ مهسا امینی، بانوی کرد ایرانی که در بازداشت "گشت ارشاد" ایران درگذشت،‌ حکومت آن کشور هزاران معترض را به اتهامات مختلف از جمله "فساد فی‌الارض" بازداشت کرده و تا کنون کم از کم چهار نفر را اعدام کرده است.

ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران (هرانا) تخمین زده است که از آغاز اعتراضات سراسری در ایران، ۵۲۷ نفر به شمول ۷۱ کودک و نوجوان کشته شده اند. هرانا همچنین گزارش داده است که نزدیک به ۲۰ هزار معترض بازداشت شده اند.

ایرنا گزارش داده است که کسانیکه به "تخریب و احتراق عمده تاسیسات دولتی، نظامی و عمومی" دست داشته و نیز آنانیکه با گروه‌های "معاند و برانداز" وابستگی دارند، بخشیده نخواهند شد. برخی از معترضانی که در چند ماه گذشته بازداشت شده اند با این دو مورد اتهام روبرو اند.

با اینحال، صادق رحیمی، معاون قوهٔ قضاییهٔ ایران، گفته است کسانیکه در اعتراضات اخیر ایران دست داشته و واجد شرایط عفو اند، باید تعهد کتبی داده و از عملکرد شان ابراز ندامت کنند، در غیر آن بخشیده نخواهند شد.

هرانا گزارش داده است که هم اکنون کم از کم صد نفر از کسانیکه در پیوند با اعتراضات اخیر ضد دولتی در ایران بازداشت شده اند، با احتمال محکوم شدن به اعدام روبرو اند.

در تهیه این مطلب از گزارش خبرگزاری رویترز استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG