لینک های دسترسی

Breaking News

انتخابات در افغانستان تابستان سال آینده برگزار می‌شود


امرالله صالح، معاون اول ریاست جمهوری افغانستان گفته است که قرار است در تابستان سال ۱۴۰۰ از میان چهار انتخابات - انتخابات پارلمانی غزنی، شوراهای ولایتی، شاروالی‌ها و شوراهای ولسوالی‌‌ - یکی آن برگزار شود.

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان به تاریخ ۱۹ دسمبر ۲۰۲۰ میلادی اعلام کرد که این کمیسیون آمادگی‌های لازم را برای برگزاری این چهار انتخابات دارد.

آقای صالح روز سه شنبه ۱۹ جنوری (۳۰ جدی) در صفحۀ فیسبوک‌اش نوشته است که آرزوی حکومت افغانستان برگزاری تمام انتخابات‌ها است، اما اگر مشکلات لوژیستیکی مانع این کار شود، آنان تنها "یک یا دو" انتخابات را برگزار خواهند کرد.

به گفته آقای صالح، او وظیفه دارد تا در ظرف یک ماه گزارشی را دربارۀ حوزه‌بندی انتخابات شوراهای ولایتی آماده کند.

او همچنان نگاشته است: "حوزه‌بندی یکی از پیچیده‎ترین و حساس‌ترین مسایل انتخابات است، زیرا می‌تواند حس تجرید و تقلیل را برای بخش یا بخشی‌هایی از جامعه در پی داشته باشد. افغانستان کشور با تنوع ساختاری است و فراهم نمودن قناعت تمام اقشار – اقوام و عشیره‌ها روی مسایل حوزه‌بندی کار آسانی نخواهد بود."

معاون اول ریاست جمهوری افغانستان همچنان تاکید کرده است که وی مسوولیت هماهنگی با نهادهای جهانی به شمول ملل متحد را به عهده گرفته تا دریابد که این نهاد‌ها در برگزاری انتخابات پیشرو، چه همکاری را با حکومت افغانستان خواهند کرد.

با اینحال، آقای صالح مشخص نکرده است که کدام انتخابات در تابستان سال پیش رو برگزار خواهد شد.

بر اساس معلومات کمیسیون انتخابات افغانستان، برگزاری انتخابات ولایت غزنی، ۱۹ میلیون دالر و سه انتخابات دیگر،‌ ۸۰ میلیون دالر هزینه خواهد برداشت.

به تازگی این کمیسیون از حکومت افغانستان خواست که بودجۀ این انتخابات‌ها‌ را فراهم کرده و برای تامین امنیت آن آمادگی کامل بگیرد.

انتخابات پارلمانی افغانستان پس از چندین سال تاخیر در ماه میزان ۱۳۹۷ خورشیدی برگزار شد، اما این انتخابات در ولایت غزنی به دلیل اختلافات سیاسی برخاسته از نا امنی‌ها در آن ولایت برگزار نشد.

همچنان قرار بود افزون بر انتخابات پارلمانی غزنی، سه انتخابات دیگر همزمان با انتخابات ریاست جمهوری در سال گذشته، برگزار شوند، اما کمیسیون انتخابات افغانستان موفق به برگزاری آن نشد.

XS
SM
MD
LG