لینک های دسترسی

Breaking News

قضیۀ شفاخانۀ داود خان تا کانگرس امریکا رسید


(عکس آرشیف) یک سرباز ارتش افغانستان در شفاخانۀ محمد داود خان (عکس ای پی)
بی توجهی و بی تفاوتی داکتران و پرستار های افغان در شفاخانۀ محمد داود خان که ناشی از فساد اداری بود منجر به هلاکت عساکر مجروح ارتش افغان شده است.

منسوب های قوای نظامی ایالات متحده اکنون علیه جنرال مسئول کمک های امریکا در آن شفاخانه در کانگرس ایالات متحده شکایت کرده می گویند که آنها را اجازۀ درج شکایت ازین بی کفایتی را نداده است.

قوای نظامی ایالات متحده درحدود 200 میلیون دالر را در ترمیم شفاخانۀ محمد داود خان و آموزش کارمندان، پرستار ها و داکتران آن مرکز کرده است تا از سربازان مجروح شده در جنگ افغانستان مراقبت و محافظت صورت گیرد.

اما افسران فعال و بازنشستۀ ایالات متحده که در بازسازی شفاخانه کار کرده اند، این مرکز را به لابراتوار نازی های آلمان نسبت می دهند که یهیود ها در آن شکنجه می شدند.

دگروال مارک فسل می گوید که سرباز های مجروح افغانستان از گرسنگی، سؤ تغذیه و انتانات عادی جان می دادند زیرا پرستار ها و داکتران بدون اخذ رشوت حتا مراقبت های اساسی را به زخمی شده های جنگ فراهم نمی کنند.

وی افزود "شما شاهد وضع رقت بار و خشنی [در شفاخانه] بودید که در تضاد با معیار های یک شفاخانه و حقوق اساسی بشر قرار داشت."

جیسن شفیز، نمایندۀ جمهوری خواهان که ریاست استماعیۀ کانگرس را به عهده داشت، می گوید که جنرال ولیم کادویل، مسئول آن وقت پروژۀ احیأی مجدد شفاخانۀ داود خان به کانگرس احضار می شود تا وضاحت دهد که چرا مانع آغاز تحقیقات در مورد بدرفتاری ها و موارد فساد اداری آن شفاخانه به بخش تفتیش وزارت دفاع ایالات متحده گردیده است.

او علاوه کرد "اسناد نشان می دهد که تخصیص منابع به شکل قابل ملاحظۀ زننده و خراب بود، اما حکومت ایالات متحده ارسال لوازم و دوا ها را در آن شفاخانه ادامه داد."

روزنامۀ وال ستریت ژورنال سال گذشته برای بار نخست در مورد اتهامات رشوت گیری و سؤ استفاده از دوا ها توسط جنرال احمد ضیأ یفتلی، رئیس آن وقت شفاخانه گزارش داد که مقامات امریکایی شکایت داشتند که توانایی برکناری و یا تحقیقات از او را به خاطر روابط سیاسی اش نداشتند.

آنچه در ایالات متحده توجه را جلب کرده، منع تحقیقات این موضوع توسط کانگرس و بخش تفتیش وزارت دفاع ایالات متحده است. یکی از گواهان استماعیۀ کانگرس به جنرال کادویل اتهام وارد کرد که به خاطر برگزاری انتخابات کانگرس ایالات متحده – که گفته می شد دموکرات ها اکثریت را از دست دهند – مانع ادامۀ تحقیقات گردید زیرا به گفتۀ او جنرال کادویل روابط نزدیک رئیس جمهور براک اوباما دارد.

اما دیوید بارنو، جنرال بازنشستۀ امریکایی که زمانی فرماندهی قوای ائتلاف را در افغانستان به عهده داشت، می گوید که رابطۀ این قضیه با انتخابات کانگرس ایالات متحده بزرگ جلوه دادن موضوع و گمانه زنی های محض نیست.
رئیس جمهور افغانستان از وضع شفاخانه آگاهی داشت اما جنرال عتیق بریالی، معین پیشین وزارت دفاع افغانستان می گوید که دلیل عمدۀ تداوم این وضع علاوه بر ساختار نو تأسیس دفاعی افغانستان، بی کفایتی حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان باوجود داشتن معلومات و آگاهی از قضیه می باشد.

بریالی اضافه کرد: "
رئیس جمهور با درک و آگاهی گسترده از جوانب مختلف علاقۀ به تعقیب این دوسیه تا یک مدت طولانی از خود نشان نداده است. و همان طوری که عادت رئیس جمهور است، در این قضیه بی اعتنا گذشته تا زمانی که بحث به مطبوعات امریکا و در کنگره گرم می شود."
Write your quote footer here...

بریالی می گوید که جان باختن یک سرباز افغان فقط به خاطر بی اعتنایی یک داکتر، در نتیجۀ ملوس شدن به یک مکروب کوچک و تغذیۀ ناکافی تأثیر به سزای به روحیۀ پیکرۀ اصلی دفاعی، یعنی طبقات پائین ارتش، پولیس و امنیت افغانستان دارد.
XS
SM
MD
LG