لینک های دسترسی

Breaking News

دریابی: خبرنگاری تحقیقی فرصت و ظرفیتی برای مبارزه با فساد است


مدیر مسوول روزنامۀ اطلاعات روز که جایزۀ مبارزه با فساد را از سازمان بین المللی شفافیت گرفته است؛ می‌گوید که برای مبارزه با فساد خبرنگاری تحقیقی فرصت و ظرفیت است.

ذکی دریابی امروز پنجشنبه سوم دسمبر (۱۳ قوس) در گفتگو با صدای امریکا گفت که دریافت این جایزه، مسوولیت‌های این روزنامه را در راستای برملاکردن قضایای فساد بیشتر کرده است.

آقای دریابی افزود که روزنامۀ اطلاعات روز امیدوار است در ماه‌های پیشرو در مشوره با همکاران، نهادهای تخصصی مبارزه با فساد، برنامه‌ای بریزند که از عهدۀ این مسوولیت سنگین‌ برآید و کاری ثمر‌بخش و بانتیجه در راستای مبارزه با فساد در افغانستان صورت گیرد.

او گفت: "انتظار ما این است که جدا از گزارش‌های تحقیقی اطلاعات روز، حکومت افغانستان و جامعۀ بین‌المللی، ژورنالیزم تحقیقی افغانستان را به عنوان یک فرصت و یک ظرفیت برای مبارزه با فساد بشناسند و با پیگیری گزارش تحقیقی رسانه‌ها از حجم وسیع فساد که در ادارات حکومتی و لایه‌های مختلف نهادها و جامعه وجود دارد، کاسته شود".

مدیر مسوول روزنامۀ اطلاعات روز، پاسخگو نبودن اداره‌های دولتی، ناآگاهی از قانون حق دسترسی به اطلاعات، تعلل در دادن اطلاعات، برخورد سیاسی، فردی و زورگویانه با متقاضیان معلومات، عدم پیگیری و یا سهل‌انگاشتن گزارش‌های تحقیقی را از جمله چالش‌های اساسی خبرنگاران تحقیقی در افغانستان یاد کرد.

اهدای جایزۀ مبارزه با فساد از سوی سازمان بین‌المللی شفافیت به به ذکی دریایی و اطلاعات روز، استقبال گستردۀ داخلی و بیرونی را در پی داشته است.

راس ویلسن، شارژدافیر سفارت ایالات متحده در کابل ضمن تبریک گفتن به ذکی دریایی، این جایزه را دستاورد جهانی برای اطلاعات روز، رسانه‌های آزاد و جامعۀ مدنی افغانستان دانسته است.

آقای ویلسن در تویتی گفته است: "ما به حمایت از تلاش‌ها برای مبارزه با فساد و تقویت فضای آزاد و پر جنب و جوش رسانه‌ای این کشور متعهدیم".

سید اکرام افضلی، رییس اجرایی دیدبان شفافیت افغانستان نیز این جایزه را دستاوردی عالی برای اطلاعات روز و سایر رسانه‌های افغانستان که در راستای مبارزه با فساد کار می‌کنند، دانسته است.

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان اهدای "جایزه مبارزه با فساد سال ۲۰۲۰ سازمان شفافیت بین‌المللی" را به اطلاعات روز تبریک گفته و آن را دستاوردی برای رسانه‌ها "به مثابه رکن چهارم دموکراسی، حمایت از آزادی بیان و الهام بخش برای فعالان رسانه‌ای" افغانستان خوانده است.

کمیسیون حقوق بشر در اعلامیه‌ای، خواستار تامین امنیت و مصوونیت هرچه بیشتر خبرنگاران و تطبیق بهتر قانون حق دسترسی به اطلاعات شده است.

سازمان بین‌المللی شفافیت، روز گذشته اعلام کرد که ذکی دریابی و روزنامۀ اطلاعات روز برندۀ جایزۀ ۲۰۲۰ این سازمان در راستای مبارزه با فساد شده است.

این سازمان گفته است: "ذکی دریابی و روزنامه اطلاعات روز به رغم چالش‌های متعدد، تهدیدها و محدودیت‌هایی که مجبور به غلبه بر آنها شده اند، به دلیل تلاش‌های بی‌وقفۀ خود در افشای رسوایی‌های بزرگ فساد در افغانستان، به عنوان دریافت کنندگان جایزه مبارزه با فساد ۲۰۲۰ انتخاب شده اند".

سازمان بین‌المللی شفافیت، کارکرد این روزنامه و مدیر مسوول آن را مثالی تحسین‌برانگیز برای روزنامه‌نگاران و فعالان جوان در سراسر جهان بیان کرده است.

XS
SM
MD
LG