لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: مقاومت علیه طالبان در دره پنجشیر منسجم می‌شود


سرگی لاوروف، وزیر خارجه روسیه می‌گوید که مقاومت علیه طالبان در درۀ پنجشیر به رهبری امرالله صالح، معاون رییس جمهور و احمد مسعود، پسر احمد شاه مسعود، در حال شکل گیری است.

آقای لاوروف روز پنجشنبه ۱۹ اگست (۲۸ اسد) پس از دیدار با همتای لیبیایی خود در یک کنفرانس مطبوعاتی در مسکو به خبرنگاران گفت: "طالبان تمام خاک افغانستان را تحت کنترول ندارند. گزارش هایی از وضعیت در درهٔ پنجشیر وجود دارد که حاکی از تشکیل مقاومت [به رهبری] آقای صالح، معاون رییس جمهور افغانستان و احمد مسعود است."

احمد مسعود روز چهارشنبه در مقاله‌ای که در روزنامۀ واشنگتن پست نشر شد، از آغاز مقاومت علیه گروه طالبان خبر داد. او در این مقاله با اشاره به مقاومت پدرش در برابر طالبان - بین سال‌های ۱۹۹۶ تا ۲۰۰۱ میلادی - گفته است که راه پدرش را دنبال می‌کند.

آقای مسعود گفته است که تسلط طالبان بر افغانستان سبب خواهد شد تا این کشور به "پایگاه اصلی دهشت افگنی اسلام افراطی" مبدل شود و طرح حملات بر دموکراسی‌های جهان بار دیگر در افغانستان ریخته خواهد شد.

وزیر خارجه روسیه یکبار دیگر خواستار گفتگوی همه جانبه با مشارکت همه احزاب سیاسی افغانستان برای تشکیل یک حکومت همه شمول شد.

اعلام مقاومت در برابر طالبان در حالی صورت می‌گیرد که امرالله صالح روز سه شنبه خود را از نظر حقوقی پس از آن متصدی ریاست جمهوری اعلام کرد که محمد اشرف غنی بدون استعفا و یا انتقال قدرت،​ کشورش را ترک کرد.

در حال حاضر پنجشیر که از نظر دفاع طبیعی خود مشهور است، یگانه ولایتی است که تحت سلطهٔ طالبان نمی‌باشد.

مسکو با احتیاط به رهبری جدید در کابل خوشبین بوده و تلاش دارد با تماس با این گروه از گسترش بی ثباتی به کشورهای همسایۀ شمالی افغانستان جلوگیری کند.

در حالی که ایالات متحده و سایر کشورها برای خروج شهروندان خود از کابل اقدام کرده اند، روسیه گفته است که سفارت این کشور در کابل به کار خود ادامه می دهد.

در اوایل هفتهٔ جاری، دیمیتری ژیرنوف، سفیر روسیه در افغانستان با طالبان در کابل دیدار کرد و در صحبت با تلویزیون دولتی روسیه این دیدار را "مثبت و سازنده" خواند.

کرملین در سال‌های اخیر با طالبان که در روسیه به عنوان یک گروه "افراطی" پنداشته می‌شود، تماس برقرار کرده و چندین بار میزبان نمایندگان این گروه در مسکو بوده است.

XS
SM
MD
LG