لینک های دسترسی

جشنوارۀ فرهنگی شعر در عربستان سعودی


جنشوارۀ سوق عکاظ
یک تعداد زیادی افراد از جهان عرب در این جشنواره شرکت میروزند و برای زنده ساختن اشعار قدیمی، شمشیر برداشته، سوار بر اسپ از بازار دیدن میکنند و اشتر ها و درفش ها را به فروش میرسانند.

هنرپیشه ها ملبس با لباس های پیش از اسلام برخی از اشعار معروف قدیمی را به بازدید کنندگان به خوانش میگیرند.

احمد الهرثی یکی از بازدید کنندگان این جشنواره میگوید:"سوق عکاظ، ادبیات و شاعری عربی را زنده ساخته است و نسل فعلی را در مورد نسل های پیشین آگاهی داده است. این جشنواره نسل فعلی را به شعر سرایی لاسیک و افسانوی عربی برگشت داده است."

هنرپیشه ها نقش شعرای قدیم را بازی میکنند و اشعاری را بیان میدارند که ممکن برخی ها آنرا به باد فراموشی سپرده باشند.

یکی از این هنر پیشه ها محمود الاصلی نام دارد. او میگوید که بازدید کردن و اشتراک یک تعداد زیادی مردم نشان میدهد که علاقمندی به سروده های قدیم هنوز هم وجود دارد.
"جهان عرب به زبان عربی کلاسیک پیوسته است و این ثابت میسازد که کشور های عرب و به خصوص مردم جزیره عرب نمیتوانند از ریشه های اصلی خود دوری جویند."

بازار سوق عکاظ در ساحۀ ایجاد شده است که در زمانه های قدیم نیز در آنجا وجود داشت. با این اقدام، این بازار به یک محل عمده برای هزاران بازدیدکننده مبدل شده است.

داکتر سعد معراج سکرتر جنرال کمیتۀ نظارتی سوق عکاظ گفت که توقع میرود جشنواره سال جاری میزبان دو برابر مهانانی باشد که سال گذشته در آن اشتراک ورزیده بودند.

جشنواره سوق عکاظ توسط امارات مکه و کمیسیون عالی سیاحت سازماندهی میشود. این جشنواره به تاریخ ۱۰سپتمبر آغاز شده و قرار است دوهفتۀ دیگر ادامه داشته باشد.

گزارش اسوشیتدپرس
برگردان: محمد هاشم حبیب زاده
XS
SM
MD
LG