لینک های دسترسی

Breaking News

موج تازۀ درگیری‌ها در قره‌باغ؛ کشته و زخمی‌ شدن ده‌ها نفر


با آغاز موج تازۀ درگیری‌ها در قره‌باغ، آذربایجان و ارمنستان یک دیگر را به از سرگیری حملات و کشتار غیرنظامیان در اطراف این منطقه متهم کرده اند.

مقام‌های آذربایجانی روز چهارشنبه ۲۸ اکتوبر (هفتم عقرب) گفتند که در اثر حملات راکتی ارمنی‌ها بر شهر باردا در شمال شرق قره‌باغ، کم از کم ۱۴ نفر کشته و چندین نفر دیگر زخمی شده اند.

از سوی دیگر، مقام‌ها در منطقۀ قره‌باغ که از سوی ارمنستان حمایت می‌شوند، از حملات راکتی آذربایجان به دو شهر بزرگ در این منطقه خبر داده اند که به گفتۀ آنان در این حملات کم از کم یک نفر کشته و چند نفر دیگر زخمی شده اند.

درگیری اخیر در قره‌باغ که در زمان فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی پیشین و استقلال آذربایجان و ارمنستان بی پیشینه خوانده شده است، نگرانی‌ها را در مورد گسترش این جنگ و کشانده شدن پای روسیه و ترکیه در آن بیشتر کرده است.

جنگ قره‌باغ همچنان تهدیدی را متوجه پایپ‌لاین‌هایی کرده است که نفت و گاز را از آذربایجان به بازارهای جهانی انتقال می‌دهد.

قره‌باغ در سطح بین‌المللی به عنوان بخشی از قلمرو آذربایجان به رسمیت شناخته شده است، اما این ساحه از سوی جمعیت ارمنی‌تبار اداره می‌شود. در سال‌های ۱۹۹۱ تا ۱۹۹۴ جنگ در قره‌باغ سبب کشته شدن حدود ۳۰ هزار نفر شد.

مقام‌های قره‌باغ گفته اند که از آغاز درگیری‌های تازه در ۲۷ سپتمبر تا کنون ۱۰۶۸ نظامی آن منطقه کشته شده اند. آذربایجان آمار تلفات نظامی خود را در این جنگ نشر نکرده است، اما روسیه تخمین زده است که کم و بیش ۵۰۰۰ نظامی آذربایجانی در نبردهای تازه کشته شده اند.

تا کنون تلاش‌ها برای آتش بس میان آذربایجان و ارمنستان در قره‌باغ ناکام شده است. سومین تلاش برای آتش بس، یک شنبه گذشته به وساطت ایالات متحده صورت گرفت، اما دو کشور دوباره وارد نبرد شدند.

آذربایجان هر گونه راه حل را که در آن ادارۀ قره‌باغ به ارمنی‌ها سپرده شود، رد می‌کند. ارمنستان قره‌باغ را بخشی از سرزمین تاریخی خویش پنداشته و استدلال می‌کند که ارمنی‌تباران قره‌باغ به حمایت و محافظت ارمنستان نیاز دارد.

قرار است نمایندگان گروه منسک که برای میانجی‌گری میان ارمنستان و آذربایجان ایجاد شده و از سوی فرانسه، روسیه و ایالات متحده رهبری می‌شود، روز پنجشنبه ۲۹ اکتوبر با وزیران خارجۀ ارمنستان و آذربایجان در سویس دیدار کنند. ترکیه نیز خواستار ایفای نقش بزرگتر در گروه منسک شده است.

رجب طیب اردوغان، رییس جمهور روسیه گفته است که ارمنستان از جنگجویان کرد در جنگ علیه آذربایجان استفاده می‌کند.

آقای اردوغان روز چهارشنبه گفت که در تماس تلیفونی با ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه در مورد دخالت فزایندۀ جنگجویان خارجی در جنگ میان آذربایجان و ارمنستان ابراز نگرانی کرده است.

رییس جمهور ترکیه گفت که کشورش در تلاش‌ها برای حل منازعۀ قره‌باغ مخلصانه عمل می‌کند و به گفتۀ وی روسیه نیز در این زمینه خلوص نیت دارد.

XS
SM
MD
LG