لینک های دسترسی

Breaking News

بم‌های مقناطیسی؛ پس از افغانستان در کشمیر نگرانی ایجاد کرده است


بم‌های مقناطیسی یا به گفتۀ عام چسپکی که در این اواخر در افغانستان به یک بخش عمدهٔ خشونت مبدل شده، سبب نگرانی نیروهای امنیتی در کشمیر تحت کنترول هند نیز شده است.

مقامات امنیتی هند به خبرگزاری رویترز گفته اند که در جریان عملیات در ماه‌های اخیر در ساحهٔ جمو و کشمیر، شماری از بم‌های چسپکی به دست نیروهای امنیتی افتاده است.

وجی کمار، رییس پولیس وادی کشمیر گفت: "این وسایل کوچک انفجاری به اندازهٔ کافی قدرتمند اند."

او گفت که موجودیت این بم‌ها بر وضعیت امنیتی در کشمیر تاثیرگذار خواهد بود.

هند در سال ۲۰۱۹ شماری زیاد نیروی نظامی را به جمو و کشمیر، یگانه قلمرو پرنفوس مسلمان تحت ادارهٔ فدرال این کشور، اعزام کرد.

آمدن بم‌های چسپکی در کشمیر که ۱۵ عدد آن در ماه فبروری کشف و ضبط شد، نگرانی‌ها را در مورد گسترش این تخنیک‌ در تنش‌ هند و پاکستان افزایش بخشیده است؛ تخنیکی که به گروه طالبان در افغانستان نسبت داده شده است.

افغانستان در ماه‌های اخیر شاهد انفجارات ناشی از بم‌های چسپکی بر نیروهای امنیتی، قضات، مقامات دولتی، فعالین مدنی و خبرنگاران بوده است.

یک مقام ارشد امنیتی کشمیر گفته است که هیچ کدام این بم‌ها در کشمیر ساخته نشده است و ممکن از پاکستان قاچاق شده باشد.

هند، پاکستان را به حمایت از شورشگری در کشمیر متهم می‌کند؛ خشونتی که از سال‌های ۱۹۹۰ تا اکنون جان ده‌ها هزار نفر را گرفته است.

اما پاکستان با رد این اتهام می‌گوید که فقط حمایت دپلوماتیک و معنوی به مردم کشمیر که برای خودارادیت شان مبارزه می‌کنند، فراهم می‌کند.

XS
SM
MD
LG