لینک های دسترسی

Breaking News

حملهٔ هوایی امریکا سبب کشته شدن ۱۲ تندرو گروه الشباب در سومالیا شد


شماری از تندروان گروه الشباب در سومالیا (تصویر از آرشیف صدای امریکا)‌

ایالات متحده روز یکشنبه ۱۲ فبروری (۲۳ دلو) گفت که در اثر حملهٔ هوایی امریکا ۱۲ تندرو گروه الشباب در سومالیا کشته شدند.

فرماندهی ایالات متحده در افریقا با نشر اعلامیه‌ای گفته است که حملات ''دفاع شخصی جمعی " به تاریخ ۱۰ فبروری به تقاضای حکومت سومالیا انجام شد.

بر اساس این اعلامیه، این حملهٔ‌ هوایی در شهر بندری هوبیو و در یک ساحهٔ دور افتاده انجام شده و هیچ غیرنظامی در آن کشته و زخمی نشده است. اما این فرماندهی محل دقیق این حملهٔ هوایی را مشخص نکرد.

با آنهم رسانه‌های حکومت سومالیا گزارش داده اند که این حملات در منطقهٔ‌ دونلی واقع در شهرک امارای ایالت گالمودوگ انجام شده است. در همین حال،‌ حکومت سومالیا گفته است که در عملیات نظامی روز جمعه، ۱۱۷ تندرو در آن کشور کشته شدند.

جنرال محمد تهليل بيهی، فرمانده پیاده‌ نظام اردوی سومالیا، به رسانه‌های دولتی آن کشور گفته است که تندروان الشباب در سنگرها علیه نیروهای حکومتی سومالی می جنگند.

او همچنین تایید کرد که در جریان درگیری با نیروهای سومالیایی، تندروان هدف حملهٔ هوایی قرار گرفتند، اما مشخص نکرد که آیا حملهٔ هوایی از سوی نیروهای امریکایی انجام شده است یا خیر.

در اعلامیهٔ فرماندهی ایالات متحده در افریقا آمده است که به ارزیابی نتایج این عملیات هوایی ادامه می‌دهد و در صورت لزوم،‌ معلومات کامل را در مورد نشر خواهد کرد.

حملهٔ هوایی روز جمعه، سومین عملیات نظامی ایالات متحده بود که در سال روان میلادی در سومالیا انجام شد. در حملهٔ‌ نخست که به تاریخ ۲۰ جنوری در نزدیکی شهر گالکاد انجام شد،‌ ۳۰ تندرو الشباب کشته شدند. به تعقیب آن، در حمله‌ای که به تاریخ ۲۳ جنوری در شهر هاراردهير انجام شدن،‌ دو تندرو این گروه کشته شدند.

تندروان گروه الشباب که وابسته به شبکهٔ القاعده اند، همواره حملات مسلحانه را در سومالیا و برخی کشور‌های دیگر سازماندهی می‌کنند.

الشباب از سال ۲۰۰۶ میلادی به این سو بر ضد حکومت سومالیا و نیروهای حافظ صلح اتحادیه افریقا درگیر جنگ است و در مناطق تحت کنترول خود قوانین سختگیرانه اسلامی را تطبیق کرده است.

XS
SM
MD
LG