لینک های دسترسی

Breaking News

در جنگ موصل بیش از ۹۰۰۰ غیر نظامی کشته شد


در جنگ نه ماهۀ آزاد سازی شهر موصل عراق از کنترول تندروان داعش بین ۹۰۰۰ تا ۱۱۰۰۰ غیر نظامی کشته شده اند—یعنی ۱۰ برابر بیشتر از آنچه در گذشته گزارش شده بود.

یافته های یک گزارش تحقیقی خبرگزاری اسوشیتد پرس نشان می دهد که قوای عراقی و ائتلاف به رهبری ایالات متحده عامل کشته شدن حد اقل ۳۲۰۰ غیر نظامی در شهر موصل بوده اند.

قوای ائتلاف به رهبری ایالات متحده می گوید که به دلیل کمبود منابع قادر نیست تیم تحقیقاتی خود را به موصل اعزام کند تا در مورد تلفات غیر نظامیان معلومات جمع آوری کند. این ائتلاف حال مسوولیت کشته شدن فقط ۳۲۶ غیر نظامی را در شهر موصل تایید کرده است.

تا حال فقط ایالات متحده و آسترالیا—دو عضو ائتلاف—کشته شدن غیر نظامیان را در شهر موصل عراق تایید کرده اند، در حالیکه جت های جنگی فرانسه و توپخانۀ بریتانیا نیز در عملیات آزاد سازی شهر موصل سهم داشته اند.

خبرگزاری اسوشیتد پرس گزارش می دهد که از مجموعۀ ۱۰۰۰۰ غیر نظامی کشته شده در شهر موصل، یک-سوم آنان در نتیجۀ حملات هوایی قوای ائتلاف به رهبری ایالات متحده و حکومت عراق جان باخته اند. علاوه بر آن، یک-سوم قربانیان توسط تندروان گروه داعش کشته شده اند. اما معلوم نیست که متباقی افراد توسط کدام یک از گروه های متخاصم کشته شده اند.

حیدر العبادی، صدراعظم عراق، به خبرگزاری اسوشیتد پرس گفته است که فقط ۱۲۶۰ غیر نظامی در جنگ آزاد سازی موصل کشته شده اند، اما قوای ائتلاف به رهبری ایالات متحده از ارایۀ رقم کامل کشته شدگان غیر نظامی ابا ورزیده است.

قبل از آغاز عملیات نظامی برای آزاد سازی شهر موصل، جمعیت این شهر بیش از یک میلیون نفر بود و هزاران باشندۀ این شهر که به صورت متراکم در موصل زندگی می کردند، در برخورد های خط مقدم جنگ گیر مانده بودند.

در دسامبر ۲۰۱۶ زمانیکه تندروان داعش به طرف غرب شهر موصل عقب نشینی می کردند، آنان هزاران غیر نظامی را با خود بردند و از آنان به حیث سپر انسانی استفاده کردند. تندروان داعش خانواده های غیر نظامی را در مکاتب و ساختمان های حکومتی جا به جا کردند. در برخی موارد تندروان داعش حتی غیر نظامیان را با خود در تونل هایی انتقال می دادند که سنگر جنگی آنان بود.

خبر گزاری اسوشیتد پرس گزارش می دهد که تندروان داعش فکر می کردند تکتیک آنان—سپر انسانی غیر نظامیان—ممکن قوای ائتلاف و حکومت عراق را وا دارد تا از حملات هوایی و راکتی استفاده نکنند. اما برداشت آنان، "غلط" به اثبات رسید.

خبر گزاری اسوشیتد پرس گزارش می دهد که اکثر غیر نظامیان در غرب شهر موصل در نتیجۀ تخریب ساختمان هایی جان باختند که هدف حملات هوایی و راکتی قوای ائتلاف و حکومت عراق قرار گرفتند.

یکی از ساحات شهر موصل که هدف حملۀ هوایی قرار گرفته است
یکی از ساحات شهر موصل که هدف حملۀ هوایی قرار گرفته است

کارمندان سردخانۀ اجساد، فهرست نام کشته شدگان غیر نظامی، تاریخ و مکانی که آنان کشته شده اند، را ثبت کرده اند. این فهرست شامل نام همه اعضای خانواده ها نیز است. در این گزارش آمده است که ممکن برخی از تندروان داعش در فهرست کارمندان سردخانۀ اجساد نیز شامل باشد.

قوای ائتلاف به رهبری ایالات متحده از انتخاب نوعیت عملیات خود دفاع کرده می گوید که تندروان داعش غیر نظامیان را با خطر مواجه کردند.

توماس ویال، یک سخنگوی قوای ائتلاف به خبرگزاری اسو شتید پرس گفته است که "بدون عملیات هوایی و زمینی بر ضد داعش، جنگ ممکن چندین سال دوام می کرد".

خبرگزاری اسو شیتدپرس در یافته است که پس از شکست داعش در شهر موصل، حد اقل ۱۳۳ گور دسته جمعی یافت شده است. در این قبر های دسته جمعی بین ۱۱۰۰۰ تا ۱۳۰۰۰ غیر نظامی دفن بوده اند.

XS
SM
MD
LG