لینک های دسترسی

Breaking News

مدیریت، نقطۀ قابل عطف در تفتیش آرای انتخابات


بیش از هشت میلیون رای تفتیش و بازشماری می شود

ستاد انتخاباتی عبدالله عبدالله بر نظارت دقیق نهاد های بین المللی بر روند تفتیش تاکید کرده و نسبت به نهاد های افغان ابراز بی باوری می کند. اما تیم اشرف غنی احمدزی بر ملی بودن روند تاکید کرده و از از ایجاد تفاهم میان هر دو تیم سخن می زنند.

اینک پرسشی مطرح می شود که روند تفتیش هشت و میلیون و یک صد هزار رای دور دوم انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را کی اجرا خواهد کرد؟

محمد محقق، معاون دوم داکتر عبدالله عبدالله به روزنامۀ واشنگتن پست گفته است که ستاد آنان خواهان تفتیش و بررسی آرا از سوی نهاد های بین المللی می باشد.

فاضل سانچارکی، سخنگوی ستاد عبدالله عبدالله می گوید که اگر مدیریت، تفتیش و بررسی آرا از سوی نهاد های بین المللی صورت گیرد، این امر سبب اطمینان تیم اصلاحات و همگرایی خواهد شد.

آقای سانچارکی می گوید که مدیریت کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان از روند تفتیش آرا مشروط بر این پذیرفته خواهد شد که نظارت، چه از سوی ملل متحد یا از سوی هر دو ستاد به گونه یی باشد که در تصمیم گیری نهایی و ابطال آرا، به طور کلی توافق وجود داشته باشد.

با اینحال آقای سانچارکی تایید می کند که در پایان کار تفتیش، برندۀ و بازندۀ انتخابات از سوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام خواهد شد.

از سوی دیگر فیض الله ذکی، سخنگوی ستاد انتخاباتی اشرف غنی احمدزی می گوید که باوصف شکایات، اعتراضات و گلایه ها از دور قبلی انتخابات، اکنون هر دو تیم با اصل همفکری، تفاهم و اشتراک مساعی برای تقویت پروسه که به گفتۀ وی تهداب موفقیت افغانستان آینده را تشکیل دهد، کار می کنند.

آقای ذکی می گوید که تیم تحول و تداوم طرفدار هر دو ترکیب ( افغان ها و جامعه بین المللی) می باشد. او می افزاید که جامعۀ جهانی در ۱۳ سال گذشته نقش فعال در تمام عرصه ها در افغانستان داشته است و اینک در برهۀ کنونی هرچند که مدیریت انتخابات کار نهاد های افغان است، حضور فعال جامعه جهانی نقش بارزی را در این زمینه ایفا کرده می تواند.

توافق نامزدان

هر دو نامزد ریاست جمهوری افغانستان در حضور جان کری، وزیر خارجۀ ایالات متحده توافق کردند که روند سرتاسری آرای انتخابات روز یک شنبه گذشته آغاز شود، اما این روند تا حال به تاخیر افتاده است.

آقای ذکی می گوید که برای ایجاد یک راهکار موثر و شفاف به هدف تفتیش آرا، نیاز بود که هر دو ستاد انتخاباتی با هم تبادل نظر کنند، و همچنان افزایش حجم کاری ، باعث شد تا در آغاز روند تفتیش با تاخیر مواجه شود.

نیلاب مبارز، سخنگوی هیأت معاونت ملل متحد در افغانستان یا یوناما می گوید که ناظرین بین المللی "نگرانی یا سوپرویژن روند تفتیش آرای انتخابات" را عهده دار است که در همکاری با سایر نهاد ها در این روند می تواند نقش مهمی را ایفا کند.

خانم مبارز گفت که یوناما در سه بخش " کمک های تخنیکی، دوم کمک نظارتی به تیم های تفتیش و سوم در بخش تلاش های جمعی" با سایر نهاد های افغان و بین المللی کار خواهد کرد.

کمیسیون مستقل انتخابات گفته است که روند عملی تفتیش آرا سر از روز پنج شنبه با بازشماری و تفتیش ۳۰۰۰ صندوق رای موجود در کابل آغاز می شود. به گفتۀ آن کمیسیون قرار است ۲۰ هزار صندوق رای به کمک آیساف و نیرو های افغان با حضور داشت نمایندگان نامزدان، از ولایات به کابل انتقال داده شود و طی سه هفتۀ آینده تفتیش و بازشماری شود.

XS
SM
MD
LG