لینک های دسترسی

Breaking News

وزیر دفاع امریکا: تلاش برای خروج متحدین افغان ادامه دارد


وزیر دفاع ایالات متحده می‌گوید که تلاش برای خروج افرادی که در افغانستان نیروهای امریکایی را یاری رسانیده اند ادامه دارد.

لوید آستن روز جمعه ۲۲ اکتوبر (۳۰ میزان ) در یک نشست خبری در مقر سازمان پیمان اتلانتیک شمالی ( ناتو ) در بروکسل گفت: "ما مسوولیت اخلاقی داریم به افرادی که در افغانستان با ما کار کرده اند، اگر بخواهند آن کشور را ترک کنند، کمک کنیم و با تمام توان به این کار ادامه می‌دهیم."

وزارت خارجهٔ امریکا نیز اخیراً گفته است که ایالات متحده هیچ برنامه‌ای برای از سرگیری پروازهای نظامی برای تخلیه از افغانستان ندارد، اما افزود که تلاش می‌کند تا روند تخلیه توسط پروازهای چارترشده را سریعتر و بیشتر بسازند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت: "این نظریه که ما پروازهای تخلیه را از سر می گیریم، چیزی که قبل از ۳۱ اگست داشتیم، دقیق نیست."

پیش از این وال استریت ژورنال به نقل از یک مقام وزارت خارجهٔ امریکا بدون ذکر نامش، گزارش داده بود که واشنگتن پروازهای تخلیه را پیش از پایان سال جاری میلادی از سر می‌گیرد.

آقای پرایس گفت که پروازهای چارتر به گونهٔ معمول جریان داشته است، اما هدف این است که آن‌ها را بیشتر بسازیم تا خروج شهروندان امریکا، دارندگان اقامت دایمی و سایرین تسهیل شود.

مقام‌های امریکایی گفته اند که بیش از ۱۲۴ هزار نفر را از آخر ماه جولای تا ۳۰ اگست به بیرون از افغانستان انتقال داده اند.

با آنهم سرنوشت هزاران متقاضی ویزهٔ SIV که حکومت و نظامیان امریکایی را در جریان دو دههٔ گذشته کمک کرده اند و هنوز هم در افغانستان به سر می‌برند، مبهم باقی مانده است.

XS
SM
MD
LG