لینک های دسترسی

Breaking News

آغاز پیگرد اتهامات مبنی بر 'جنایت جنگی' سربازان آسترالیایی در افغانستان


حکومت آسترالیا اعلام کرده است که با ایجاد دفتر بازرس ویژه، اتهامات مبنی بر ارتکاب "جنایت جنگی" از سوی نظامیان آسترالیایی در افغانستان را پیگرد می‌کند.

تحقیقات در مورد اتهاماتی که گویا برخی اعضای قوای خاص آسترالیا بین سال‌های ۲۰۰۵ تا ۲۰۱۶ مرتکب جنایت جنگی در افغانستان شده اند، از چهار سال به اینسو محرمانه جریان داشت و نتایج آن هفتۀ گذشته به حکومت آسترالیا سپرده شد.

سکات موریسن، صدر اعظم آسترالیا روز پنجشنبه ۱۲ نومبر (۲۲ عقرب) گفت با ایجاد دفتر بازرس ویژه، حوادث و موضوعات باقی‌ماندۀ مرتبط با این اتهامات بررسی و پیگرد شده و به گفتۀ وی بازرس ویژه صلاحیت بررسی اقدامات نظامیان و در صورت ضرورت اعلام جرم علیه نظامیان متهم به ارتکاب جنایت را خواهد داشت.

در چند سال اخیر، رسانه‌های غربی چندین بار در مورد "رفتار غیرقانونی" نظامیان آسترالیایی مستقر در افغانستان با زندانیان به شمول کشتار غیرنظامیان و اسیران افغان توسط این نظامیان گزارش داده است.

پس از آنکه شبکۀ ای بی سی سال گذشته گزارشی را در مورد بدرفتاری نظامیان آسترالیایی با غیرنظامیان و اسیران افغان نشر کرد، پولیس آسترالیا به دفتر این رسانه یورش برد.

انگس کمبل، لوی درستیز قوای مسلح آسترالیا گفته است که یافته‌های تحقیقات سری اردوی آن کشور در مورد اتهامات بدرفتاری نظامیان آسترالیایی با اسیران و غیرنظامیان افغان هفتۀ آینده نشر خواهد شد.

صدر اعظم آسترالیا گفته است که ریاست دفتر نوتاسیس بازرس ویژه را یک قاضی بازنشسته یا یک وکیل ارشد جرایم جنایی به عهده خواهد داشت.

آقای موریسن گفت: "این گزارش، خبر دشواری خواهد... در آسترالیا، به چنین موضوعات رسیدگی می‌کنیم و به آن در مطابقت با قانون و در نظرداشت مقررات و عملکردهای عدلی، صادقانه می‌پردازیم."

تا کنون دو خبرنگار موسسۀ نشراتی آسترالیا یا ای بی سی به خاطر نشر مدارک محرمانۀ دفاعی در پیوند با نشر گزارش اتهامات کشتار غیرنظامیان افغان توسط نظامیان آسترالیایی متهم و احتمالاً با صدور حکم زندان روبرو شده اند.

با اینحال تحقیقات در مورد این اتهامات آن‌گونه که صدر اعظم آسترالیا گفته است "پیچیده" بوده و نهایی شدن آن شاید سال‌ها را در برگیرد.

پس از فروپاشی رژیم طالبان در افغانستان، حدود ۳۹ هزار نظامی آسترالیایی در افغانستان وظیفه انجام داده و در دو دهۀ گذشته ۴۱ سرباز آسترالیایی در افغانستان کشته شده است. هم اکنون ۴۰۰ نظامی آسترالیایی در افغانستان حضور دارد.

XS
SM
MD
LG